SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI FUNDACJI "ZŁOTOWIANKA"

opublikowane: 11 paź 2017, 23:04 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 11 paź 2017, 23:22 ]

Dyrektor i nauczyciele
Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy
zapraszają wszystkie zainteresowane osoby
27 października o godz. 17.00 do holu naszej szkoły.

Będziemy gościć przedstawicieli Fundacji Złotowianka

ze Złotowa, którzy przywiozą

swoje mobilery – rowery biegowe.

Fundacja Złotowianka to pierwsza w Polsce organizacja, która rozpropagowała Race Running.

W ostatnich latach  w Złotowie i Pile powstały pierwsze sekcje Race Running w Polsce, gdzie, niepełnosprawni uczą się biegać na mobilerach – rowerach biegowych.

Taki biegacz używa roweru, a jako napędu używa siły własnych nóg, rehabilitacja odbywa się mimowolnie podczas użytkowania roweru.

Podczas pokazu będzie możliwość wypróbowania swoich sił

na takich rowerach.

Będzie to też okazja uzyskania informacji na temat tego jak pozyskać dofinansowanie na zakup takiego sprzętu
z funduszy PFRON

Fundacja Złotowianka, śladem Duńczyków, wprowadza w Polsce nowy sport dla osób z niepełnosprawnością – RaceRunning (RR), prosto z Danii. Biegacz używa trójkołowego roweru bez pedałów – porusza się, odpychając od podłoża nogami. RaceRunning jest doskonałym połączeniem sportu i rehabilitacji – jego fenomen polega na tym, że rehabilitacja, także społeczna, odbywa się niejako przy okazji.

Podopieczny fundacji w ubiegłym roku zajął drugie miejsce na Międzynarodowych Zawodach RaceRunning w Danii. Przed zawodami trenował raptem... miesiąc! Rywalizował tam z Duńczykami, Szwedami, Anglikami, Rosjanami, Szkotami, Niemcami, Węgrami, Portugalczykami i Amerykanami. A w lipcu br.na zawodach RR w Kopenhadze, nasza reprezentacja zdobyła 3 medale (dwa złote i jeden srebrny)

Ta dyscyplina sportu prężnie rozwija się w Europie – do grona sympatyków RaceRuning przyłącza się coraz więcej krajów. Do ubiegłego roku Polski wśród nich nie było. Dodatkowo Skandynawowie czynią starania, by RaceRunning stał się dyscypliną paraolimpijską. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski jest pozytywnie nastawiony do tego projektu – jest duża szansa, że RaceRunning pojawi się na paraolimpiadzie w 2024 r.

Fundacja stworzyła dwie sekcje w Polsce, gdzie mogą trenować osoby z niepełnosprawnością: w Złotowie i w Pile ale nie poprzestajemy na tym. Chcemy aby w każdy, województwie powstała sekcja i abyśmy mogli organizować ogólnopolskie zawody RR