Psy ratownicze w straży pożarnej

opublikowane: 4 sty 2018, 15:18 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 4 sty 2018, 23:12 przez Marcin Socha ]
SGPR POZNAŃ

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza 'POZNAŃ' to kolejna po SGPR 'WARSZAWA-9' grupa o której dowiecie się podstawowych informacji.

Grupa została powołana 15 marca 2000 roku przez nadbrygadiera Ryszarda Kamińskiego, ówczesnego Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Powierzył on Komendantowi Miejskiemu PSP w Poznaniu zorganizowanie grupy na bazie kadry i sprzętu z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 4.

Na pierwszą akcje ratownicy wyjechali w tym samym roku. 7 grudnia w Szczecinie zawalił się strop drugiej kondygnacji budowanego marketu, dwie osoby zginęły, a dziesięć zostało rannych.

Grupa liczy 40 strażaków, 37 z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 4, dwóch z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 oraz jeden z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Dużym wsparciem dla SGPR są psy, jest ich dziewięć. Vigo, Volt, Sigma, Mietek, Szakłak, Edek i Weber to psy które posiadają specjalności gruzowiskowe i terenowe lub tylko gruzowiskowe, natomiast Mort i Dexter to młode psy w trakcie szkolenia.

Na wyposażeniu grupy znajduje się pięć samochodów tj. średni samochód poszukiwawczo - ratowniczy Mercedes Benz Atego 1328 4x4 zabudowany przez firmę Szczęśniak, samochód ratownictwa technicznego Iveco EuroCargo 150E25/Arkom, lekki samochód poszukiwawczo ratowniczy Mercedesa Sprintera 519, nośnik kontenerów Renault Kerax, lekki samochód rozpoznawczo - ratowniczy Nissan Pickup oraz quat Arctic cat i kontener inżynieryjno - techniczny/ISS Wawrzaszek.

Do połowy 2014 roku siedziba JRG 4 i SGPR znajdowała się w przy ulicy Hetmańskiej, od tego czasu do zdarzeń wyjeżdżają z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych. Docelowo na osiedlu Krzyżowniki - Smochowice ma powstać nowa JRG.

Obecnie poznańska SGPR to jedna z pięciu grup poszukiwawczo - ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, które tworzą ciężką grupę poszukiwawczo - ratowniczą USAR Poland z certyfikatem INSARAG.

Psy w straży pożarnej

Są z polskimi strażakami już ponad 20 lat, były na misjach ratowniczych w Nepalu, Pakistanie i na Haiti, co roku pomagają kilkanaście razy w poszukiwaniu osób zaginionych. Mowa o psach ratowniczych, które dzisiaj obchodzą swoje święto.

Na początek trochę historii. Pierwszą grupą poszukiwawczą z psami była grupa Polskiego Czerwonego Krzyża na Wybrzeżu, została ona wykorzystana podczas akcji ratowniczej po wybuchu gazu w gdańskim wieżowcu w 1995 roku. Zginęło wtedy 22 osoby, 12 zostało rannych.

Wtedy też pojawił się pomysł, by taką grupę zorganizować w Państwowej Straży Pożarnej - powiedział Michał Szalc z SGPR Gdańsk w wywiadzie dla Przeglądu Pożarniczego.

Pierwsze psy ratownicze pojawiły się w jednostce PSP w Nowym Sączu, miesiąc później w Gdańsku. Pod budowę tych grup posłużyły gotowe rozwiązania ze wspomnianej grupy PCK, której członkowie zostali wcieleni do PSP w Gdańsku.

Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo - Ratownicze w Polsce współtworzyli w tamtym czasie m.in. st. bryg. Jakub Zambrzycki obecny zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Gdańsku, st. bryg. Maciej Halota (na emeryturze) i bryg. Piotr Kuliński, dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 w Gdańsku.

Obecnie.

Obecnie w Polsce psy ratownicze pełnią służbę w kilku jednostkach ratowniczo - gaśniczych o specjalizacji poszukiwawczo - ratowniczej, jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych oraz w cywilnych stowarzyszeniach.

W Państwowej Straży Pożarnej psy (szczeniaki) są kupowane przez daną komendę lub prywatnie przez strażaków.

Udział psów w akcjach ratowniczych reguluje ‘Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych’. Określa ono m.in. rasy psów, szkolenia, normy żywienia i specjalności.

Według rozporządzenie psem ratowniczym może zostać labrador retriever, golden retriever, flat coated retriever, nova scotia retriever, chesapeake bay retriever, curly coated retriever, owczarek niemiecki, owczarek holenderski, owczarek belgijski groenendael, owczarek belgijski tevuerren, owczarek belgijski malinois, border collie, seter szkocki gordon, seter irlandzki, seter angielski, airedale terrier, hovawart, sznaucer średni, sznaucer olbrzym, springer spaniel walijski,  springer spaniel angielski, foxterier krótkowłosy, foxterier szorstkowłosy, terier walijski i terier irlandzki.

Specjalności psa ratowniczego:

Gruzowiskowa - obejmuje psy przeznaczone do poszukiwań ludzi zasypanych pod gruzami oraz pod osuwiskami ziemnymi i kamiennymi.

Terenowa - obejmuje psy przeznaczone do poszukiwań ludzi na terenach trudno dostępnych i leśnych

Ustalone zostały dwie klasy:

Klasa 0 uprawnia do kontynuowania szkolenia i przystąpienia do egzaminu klasy I.

Klasa I uprawnia do uczestniczenia w akcjach ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej.

Zespół, czyli przewodnik i pies przechodzi egzaminy głownie na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w miejscowości Pstrąże.

Według danych Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Polsce jest 46 zespołów posiadających specjalność gruzowiskową i 77 zespołów specjalności terenowej.

Warto dodać, że obecnie w Państwowej Straży Pożarnej stanowisko przewodnika psa ratowniczego jest stanowiskiem nieetatowym. Inaczej to wygląda np. w Policji i Straży Granicznej.

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego obchodzony jest w ostatnią niedzielę kwietnia.

WIĘCEJ INFORMACJI POD ADRESEM:

WYSTARCZ KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE, BY PRZENIEŚĆ SIĘ DO GALERII

Film z YouTube