Program profilaktyki pogryzień BEZPIECZNY PIES= BEZPIECZNE DZIECKO

opublikowane: 1 cze 2020, 01:50 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 1 cze 2020, 01:59 ]

KOCHANE DZIECI……

Przez ostatni rok regularnie, wspólnie spotykaliśmy się na zajęciach po to, by poznać zasady bezpiecznego obcowania z psami.

Dużo rozmawialiśmy o psach, ich zwyczajach, potrzebach emocjach. Modelowaliśmy sytuacje zachowań w kontakcie z obcym czy znanym psem, w różnych sytuacjach

i przestrzeniach. We wszystkich tych zajęciach towarzyszyła nam Honda.

Właśnie od niej otrzymałam list. Poprosiła abym przeczytała go Wam. Niestety ja nie mogę, ale poproście rodziców. Na pewno zrobią to w jej imieniu.

Hej Dzieciaki.

Tak to szybko czas minął. Nie będę już Was odwiedzała. Na pewno czasami będziemy się spotykali na szkolnym korytarzu, ale moja rola w ramach realizacji programu BEZPIECZNY PIES = BEZPIECZNE DZIECKO się zakończyła. Przez ten czas zgromadziliście ogromną wiedzę na temat tego co lubię, co mnie smuci, jak chciałabym, żeby do mnie podchodzono, kiedy

i jak można mnie dotykać. Dowiedzieliście się co to jest dobrostan i dlaczego jest taki ważny dla zwierząt. Wiecie, że wiedza na temat sposobów kontaktów ze zwierzętami jest też bardzo ważna dla Waszego bezpieczeństwa. Opowiedziałam Wam o swoich uczuciach i emocjach, które są bardzo podobne do Waszych, dlatego trzeba je szanować. Poznaliście sposoby podchodzenia do mnie, pytania właściciela o zgodę na głaskanie. Wiecie też, dlaczego psy nie zawsze lubią i chcą być głaskane. Zbudowaliśmy nawet drabinę agresji, która zobrazowała różne zachowania psa i to co poprzez nie przekazuje. W ten sposób poznaliście mowę ciała psa. Nauczyliście się ją czytać z postawy ciała. Zrozumieliście jak ważnym sygnałem dla człowieka jest warczenie. Jest to „zamknięta furtka”, której nie wolno przekraczać, bo po drugiej stronie jest pies, który się boi, jest chory, coś go boli, nie chce kontaktu z nami i o tym nas informuje.

Przez okres naszych spotkań zgromadziliście też mnóstwo materiałów, którymi dzieliliście się z rodzicami i znajomymi. Zachowajcie je. To efekt Waszej pracy i naszych miłych spotkań.

Obserwowałam Was przez te wszystkie spotkania. Byłam dumna, że miałam okazję pracować z tak mądrymi, zdyscyplinowanymi i ciekawymi wiedzy dziećmi.

Wiem, że wielu z Was ma w domu psa lub chciałoby mieć. Pamiętajcie jednak, że to wielki obowiązek. Opiekun psa ma wiele zadań. Przypomnę Wam to w mailu, który do Was wyślę.

Podsumowując nasze spotkania przygotowałam krótką prezentację. Będzie to na pewno miłe wspomnienie dla nas wszystkich. Przez Waszych Wychowawców przekażę, jeszcze książeczkę pt. „Czy mogę pogłaskać psa”? autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej oraz dyplomy za wspaniale

i twórczo wspólnie spędzony czas.

How,How,How

Honda i Przyjaciele