LEKCJA PRZYRODY W ŁYSYM MŁYNIE

opublikowane: 22 gru 2017, 01:57 przez Arleta Łukasik

15 grudnia 2017 r. uczniowie klas 5-6 - członkowie koła przyrodniczego i pasjonaci przyrody wzięli udział w  warsztatach prowadzonych przez panią Karolinę Prange – specjalistę edukacji leśnej Nadleśnictwa Łopuchówko. Warsztaty odbywały się w Ośrodku Edukacji otwartym w budynku starego młyna wodnego. Obiektem  naszego zainteresowania były ptaki. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i czym należy dokarmiać ptaki zimujące w kraju, budowali karmnik, nauczyli się rozpoznawać pospolite gatunki ptaków.  Oglądając pióra poznali ich  budowę, rodzaje i funkcje. Szczególnie spodobały im się pióra sów. Mieli też możliwość oglądania pióra pod binokularem. Ponieważ (w opinii dzieci) każdy  spacer po lesie może zakończyć się bliższym spotkaniem z kleszczem, Pani Karolina bardzo dokładnie omówiła sposoby zabezpieczania się przed tym pasożytem,  sposób postępowania po przyjściu z wycieczki, a co najważniejsze, sposób bezpiecznego dla nas usuwania kleszcza. Uczniowie obejrzeli (pod mikroskopem) stadia rozwojowe tego pasożyta. Po zajęciach w salach Ośrodka wyszliśmy (zaopatrzeni w lornetki) na zajęcia terenowe w poszukiwaniu ptaków. Udało się nam zaobserwować mysikrólika – naszego najmniejszego, bardzo ruchliwego ptaka, strzyżyka, dzięcioła dużego i kosa, a dzięki Pani Karolinie mogliśmy też zajrzeć do budki lęgowej. Wielkie zaciekawienie wywołało też żeremie bobrów i widoczne wokół zgryzy bobrowe.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że zajęcia były SUPER!, a Pani Karolina Prange w tak atrakcyjny sposób prowadziła zajęcia, że 5 godzin minęło w mgnieniu oka.

T. Jędrzejczak

F. Dunajewska