KATYŃ "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" - DROGA KRZYŻOWA

opublikowane: 20 mar 2017, 22:51 przez Jerzy Kot

Jest taka Matka Boska co nie ma kaplicy

na jednym miejscu pozostać nie umie

przeszła przez Katyń

chodzi po rozpaczy

spotyka niewierzących

nie płacze

rozumie

X Jan Twardowski

W trzeci piątek Wielkiego Postu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu, w kościele Matki Bożej Miłosierdzia, uczestniczyli w patriotycznej drodze krzyżowej upamiętniającej postać Bohatera Katyńskiego - Tadeusza Majchrzaka, mieszkańca Jasina, poległego w 1941r. Rozważania przygotował katecheta SP 4 Łukasz Majchrzak. Uczniowie w skupieniu i zadumie przechodzili poszczególne stacje otaczając modlitwą i przyjmując do serca oraz pamięci losy naszego bohatera oraz wszystkich straconych na Golgocie Wschodu. Po zakończeniu drogi krzyżowej pan katecheta odmówił modlitwę ks. prałata Zdzisława  Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich, w intencji wszystkich poległych w Katyniu.

Nabożeństwo drogi krzyżowej wpisuje się w realizowany przez SP4 projekt „Katyń… – ocalić od zapomnienia” jako zadanie o charakterze religijno-patriotycznym. Celem tego zadania było przybliżenie duchowego portretu osób skazanych i ich bolesnych przeżyć oraz wzbudzenie w uczestnikach refleksji nad relacją człowieka do Boga w obliczu tragicznych doświadczeń. Celem było również podjęcie modlitwy o spokój duszy za wszystkich poległych w na nieludzkiej ziemi w Katyniu, zwłaszcza za naszego lokalnego bohatera – śp. Tadeusza Majchrzaka.

KLIKNIĘCIE W ZDJĘCIE PRZEKIEROWUJE DO GALERII