Aktualności‎ > ‎

Katyń - Ocalić od zapomnienia PODSUMOWANIE PROJEKTU 2016/2017 I WYJAZDU DO ROSJI W DNIACH 12-17.04.2018

opublikowane: 26 cze 2018, 08:50 przez Jerzy Kot

PODSUMOWANIE PROJEKTU 2016/2017 I WYJAZDU DO ROSJI W DNIACH 12-17.04.2018

W piątek 15 czerwca 2018 roku,  w SP4 w Swarzędzu roku odbyła się wieczornica poświęcona podsumowaniu projektu „Katyń - Ocalić od zapomnienia” oraz wyjazdu do Rosji reprezentantów naszej szkoły na „XII Marsz Pamięci” do Katynia.

 W wieczornicy wzięli udział zaproszeni goście Wicekurator  Oświaty w Poznaniu Zbigniew Talaga, Drugi Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Tomasz Zwoliński, uczniowie delegowani na wyjazd do Rosji wraz z rodzicami,  reprezentanci rodziny bohatera katyńskiego z naszej małej ojczyzny pana ppor. Tadeusza Majchrzaka, a także nauczyciele realizujący projekt.

Zaproszonych gości powitała Pani Dyrektor Elżbieta Wieczorek. W krótkim słowie wprowadziła gości  w nastrój i tematykę spotkania, skłaniając wszystkich do pochylenia się nad bardzo trudną kartą historii łączącej Polaków i Rosjan związanej z katyńską zbrodnią.  W osobistej refleksji wyraziła swoje wrażenia z pobytu w miejscu bestialskiego mordu dokonanego w Katyniu. Następnie zaprosiła gości do obejrzenia prezentacji ukazującej najwymowniejsze miejsca – symbole związane z Golgotą Wschodu, a także z katastrofą smoleńską. 

W prezentacji zostały przedstawione efekty działań wynikające z zadań projektu, a także najważniejsze punkty wyjazdu uczniów do Rosji. Relacja sześciu uczniów SP4 biorących udział w wyjeździe, pełna wzruszeń i głębokich przeżyć, utwierdziła odbiorców w przekonaniu, co do bardzo wysokiego poziomu ich wiedzy i dojrzałości emocjonalnej. Ich wypowiedzi, a także postawa widoczna w fotorelacji ukazywały podniosłość i wyjątkowość tamtych chwil, a także wysoki poziom świadomości historycznej oraz duchowej kultury naszych uczniów. Wspomnienia uczestników pełne patetycznych słów i nieskrywanego wzruszenia, a także pełne ciszy,  wywołały w uczestnikach wieczornicy  niepowtarzalne emocje i wprawiły w głęboką zadumę.  

Także Pan Wicekurator, podzielając  głębokie emocje uczniów, wspominając swój pobyt na XI Marszu Pamięci, potwierdził wyjątkowość i niepowtarzalny klimat panujący na nieludzkiej ziemi, Pan Wiceburmistrz, odwołując się do prezentacji, przyznał jak ważną sprawą jest pielęgnowanie przeszłości, nawet tej najsmutniejszej i najtragiczniejszej, w celu budowania przyjaźni i dobra sąsiadujących ze sobą narodów – Polski i Rosji.

Po wystąpieniach gości, wszyscy przeszli na I piętro w szkole, by uczestniczyć w odsłonięciu kącika pamięci poświęconego ppor. Tadeuszowi Majchrzakowi. Uroczystego odsłonięcia dokonali – Wicekurator  i krewna pana Tadeusza Majchrzaka – pani Katarzyna Rau.  Następnie wszyscy w uroczystym Spacerze Pamięci przeszli na miejsce poświęcone lokalnym bohaterom, którzy zginęli z ręki oprawców NKWD w Katyniu. Tam, pod symbolicznymi Dębami Pamięci złożono kwiaty i zapalono Znicze Wdzięczności naszym wielkim bohaterom. Po powrocie do szkoły był czas na chwilę rozmowy i dzielenia się trudnymi wrażeniami z historycznego wyjazdu oraz wymiany myśli związanych z przygnębiającą historią polskich bohaterów, którzy za naszą ojczyznę stracili swoje młode życie w katyńskim lesie.

Zapewne wszystkie działania związane  z realizacją i podsumowaniem projektu oraz wyjazdu przyczynią się do tego, że kolejne, młode pokolenia Polaków i Rosjan, pielęgnując pamięć i świadomość historyczną obojga narodów,  ocalą Katyń od zapomnienia.

Film z YouTube

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA PREZENTACJI Z WYJAZDU DO ROSJI
https://photos.app.goo.gl/S5rbAMnGXBM2eJ1fA

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA GALERII...WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE

Comments