K-9 PSY W SŁUŻBIE CZŁOWIEKA.

opublikowane: 14 sty 2018, 11:05 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 14 sty 2018, 11:08 ]

Piątkowe przedpołudnie… Kończymy tydzień, a tu ….taka niespodzianka….Trzy wyjątkowe psy Sigma- owczarek belgijski, Pablo i Weber- labradory ! Oczywiście ze swoimi przewodnikami ogn. Magdaleną Nowicką – Błażejczyk, sekc. Tomaszem Dudzikie i sekc. Tomaszem Wyrwą- strażakami z K9 Team SGPR Poznań.Pieski przywitały nas przyjaznym szczekaniem. Nareszcie okazało się, że są istoty które mogą być głośniejsze od dzieci. Jaka to przyjemna informacja dla wychowawców. Ale nie o naszych przyjemnościach tutaj powinnam napisać tylko o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków i ich wyjątkowych pomocnikach. A dowiedzieliśmy się dużo. I jeszcze więcej zobaczyliśmy. Psy, które nas odwiedziły na co dzień zajmują się poszukiwaniem ludzi często zasypanych, znajdujących się pod gruzami czy w innych niebezpiecznych miejscach, gdzie wzrok człowieka nie sięga. Mają one tę przewagę nad ludźmi, że ich węch jest niesamowitym diagnostycznym narzędziem. Są w stanie wyczuć zapach, który dla ludzkiego zmysłu jest nieosiągalny a co ważniejsze, psy mają zdolność rozłożenia tych zapachów na składowe. Jeśli do tego dołożymy odpowiednie przeszkolenie to się okaże, że zwierzęta te w pracy z człowiekiem tworzą duet nie do pokonania.Pieski, które nas odwiedziły zaprezentowały się też w pracy i bezbłędnie wskazały miejsca, gdzie ukryci byli pozoranci. Zdradzono nam też bardzo ważną informację… żeby odnaleźć człowieka nie potrzebują żadnej próbki jego zapachu, a zawęszać można też z powietrza. Wcale nie musiały iść po śladzie.

Zabawa była „przepyszna”. Mamy nadzieję, że prezenty przygotowane dla bohaterów tego spotkania też smakowały.

Zapraszam do obejrzenia galerii wystarczy kliknąć w zdjęcie