Aktualności‎ > ‎

I GMINNY KONKURS ASTRONOMICZNY „ ASTRONOMICZNY SWARZĘDZ”.

opublikowane: 19 mar 2019, 13:32 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 19 mar 2019, 13:36 ]
               12 marca w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu odbył się I Gminny Konkurs Astronomiczny pod hasłem „Astronomiczny Swarzędz”. Do tego etapu konkursu przystąpili uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych szkół podstawowych z gminy Swarzędz. 

            Jego głównym celem było przede wszystkim zainteresowanie uczniów szeroko pojętą tematyką astronomiczną, rozwijanie wiedzy o układzie słonecznym
i podstawowych obserwacjach nieba. Również przygotowanie szkół do rozpoczęcia edukacji astronomicznej w związku z mającym powstać w naszym mieście Obserwatorium Astronomicznym.

Podczas konkursu gościliśmy reprezentacje trzech swarzędzkich szkół podstawowych SP 2, SP 5, SP Paczkowo, które przybyły wraz z opiekunami - nauczycielami fizyki, chemii i geografii.  

Zaproszonych gości przywitała Pani Dyrektor Agnieszka Ewertowska, życząc uczestnikom jak najlepszych osiągnięć. Głos zabrał także Pan Norbert Piróg, przedstawiciel Obserwatorium Astronomicznego: „Swarzędzkie Gwiezdne Wrota”, oraz organizator konkursu i opiekun koła astronomicznego w SP 4 p. Tomasz Serej, pod okiem którego uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do konkursu.   

            Konkurs przebiegał w dwóch etapach: I etap pisemny, składał się z 24 pytań
i poprzedzony był filmem przygotowanym przez członków koła astronomicznego. Po tej części odbyła się krótka przerwa, w trakcie której komisja sprawdzała prace pisemne uczniów, a uczestnicy mogli udać się na mały poczęstunek. Pod koniec przerwy na uczestników czekała jeszcze jedna atrakcja przygotowana przez
p. Tomasza Sereja, była to prelekcja dotycząca zasad używania teleskopu. Następnie rozpoczął się II etap, ustny, w którym udział brała piątka reprezentantów szkół
z najwyższymi wynikami z etapu pisemnego. Niespodzianką i dużym zaskoczeniem okazał się przygotowany przez organizatora quiz „A jak Ty znasz astronomię?”,
w którym to opiekunowie mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę na temat otaczającego nas Wszechświata.

Uczestnicy konkursu dzielnie zmagali się z przygotowanymi zadaniami. Wykazali się ogromną wiedzą astronomiczną, doskonałą znajomością gwiazd, planet układu słonecznego ich właściwości i wyjątkowych cech. Bezbłędnie rozpoznawali przedstawione gwiazdozbiory, obiekty kosmiczne i typy zaćmień.  

W etapie ustnym, najlepszych nie zawiódł refleks, walka była zacięta i bardzo wyrównana, wiedza uczestników imponująca. Ostatecznie I miejsce zajął Ignacy Rosada  ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu,  drugie miejsce Bartosz Kopyra, również uczeń swarzędzkiej „czwórki”, a miejsce trzecie przypadło w udziale Aleksandrze Hetmańczyk, uczennicy Szkoły Podstawowej w Paczkowie. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody,  Teleskop Celestron Travel Scope 70 za zajęcie I miejsca oraz  dwie książki o tematyce astronomicznej dla zdobywców II i III miejsca . 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

Organizatorzy konkursu:

p. Tomasz Serej i p. Joanna Michalak.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z KONKURSU...WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE    fot. J Kot

https://photos.app.goo.gl/HCNRR6ZDhLqagZMH7

Comments