EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA POCZAS ZAJĘĆ CHEMICZNYCH

opublikowane: 21 lut 2021, 13:22 przez Arleta Łukasik
Uczniowie klasy 8b i 8c wykonali modele przestrzenne cząsteczek zawieszonych
w smogu.

Nasi ósmoklasiści zajęli się cząsteczkami, które stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia: benzenu oraz przykładów WWA ( wielopierścieniowych związków aromatycznych): 1-nitronaftalenu, 1nitro-2-metylonaftalenu, benzo[a]pirenu.

Obecność w smogu wymienionego benzo[a]pirenu, który ma udowodnione działanie rakotwórcze, jest w najwyższym stopniu niebezpieczne.

Uczniowie już wiedzą, że można powstrzymać procesy nadmiernej produkcji tych związków, bo mamy wpływ na nasze postępowanie, a to my jesteśmy producentami 87% tego typu zanieczyszczeń. Korzystamy z niewłaściwych źródeł, spalając paliwa kopalne. Pomóżmy naturze i skorzystajmy z pomocnej dłoni, którą do nas wyciąga, proponując odnawialne źródła energii.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu.

Kornelia Borkowska, Joanna Michalak