Aktualności‎ > ‎

DZIEŃ PATRONA

opublikowane: 5 cze 2018, 03:14 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 5 cze 2018, 03:17 ]

Dzień Patrona w naszej szkole to zawsze bardzo ważne wydarzenie. W bieżącym roku miał się odbywać pod hasłem Jan Brzechwa uczy nas kultury. Uczniowie klas I-III przygotowywali się do niego przez kilka dni. Czytali wiersze naszego Patrona, szukając w każdym wskazówek, jak postępować w różnych sytuacjach. Trzeba przyznać, że w przypadku niektórych wierszy potrzebne były metody detektywistyczne – ale się udało! Uczniowie starali się również wybrane wiersze przekształcić w scenki teatralne. W efekcie tych przygotowań powstały klasowe książki pod tytułem „Szkoła dobrych manier Jana Brzechwy” i sceniczne prezentacje wierszy.

     29. maja, we wtorek, kiedy Dzień Patrona stał się faktem, wszystkie zajęcia były związane z twórczością Jana Brzechwy. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, zagadki i zadania matematyczne o nogach stonogi. Odrobiny ruchu dostarczyły nam zabawy sportowe na boisku, prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego. Sporo czasu poświęciliśmy na podziwianie wystawy klasowych książek, bo naprawdę było co oglądać i czytać. Wreszcie wszyscy uczestniczyliśmy, bądź jako aktorzy, bądź jako publiczność, w finale Teatru Jednego i więcej Aktora. Podczas tej imprezy oglądaliśmy najpiękniejsze sceniczne adaptacje utworów Jana Brzechwy przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Ta impreza ma to do siebie, że wymaga aktywności nie tylko od występujących, ale także od widowni, która odpowiada na pytania dotyczące treści prezentowanych wierszy, a przede wszystkim przyznaje własną nagrodę.

     Po raz pierwszy szukaliśmy w wierszach Brzechwy czegoś więcej niż tylko zabawnych postaci, powiedzonek i sytuacji. Mamy nadzieję, że tegoroczny Dzień Patrona był dla uczniów klas I-III dniem dobrej zabawy .

Katarzyna Bednarek, Jolanta Dębska, Marzena Waszak