DNI KULTURY IRLANDZKIEJ

opublikowane: 27 mar 2017, 12:08 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 27 mar 2017, 12:11 ]

Dni Kultury Irlandzkiej

Dni  Kultury  Europejskiej – Tydzień Europejski  weszły  już  do  tradycji  naszej  szkoły. Zaangażowanie  uczniów, nauczycieli, a i czasem rodziców,  zorganizowanie  tych  wydarzeń  jest  potwierdzeniem  otwartości  i  gotowości  w  poznanie  tradycji  innych  narodów  europejskich.

Głównym celem Tygodnia Europejskiego było wdrażanie idei tolerancji, otwartości,  znajomości tradycji innego kraju oraz rozumienie potrzeby uczenia się języków obcych poprzez aktywny i twórczy udział w różnorodnych przedsięwzięciach.

Cele projektu:

- propagowanie nauki języków obcych w szkole,

- umożliwianie uczniom od najwcześniejszego wieku poznawania różnorodności językowej

i kulturowej krajów anglojęzycznych,

- zapoznanie uczniów z symbolami narodowymi Irlandii,

- uświadomienie uczniom położenia geograficznego i politycznego Irlandii,

- uświadomienie i podkreślenie roli i znaczenia języków obcych w naszym życiu,

- kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur,

- wyrabianie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i dzielenie się nią z klasą,

-  zdobywanie umiejętności prawidłowego doboru materiałów,

- doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji w tym wykorzystania technologii informatycznej,

- rozwijanie wzajemnej integracji między uczniami poprzez wspólne działania na rzecz klasy,

- rozwijanie kreatywności uczniów.

Poszczególne zadania Tygodnia Europejskiego były tak skonstruowane, aby uczniowie mieli możliwość różnorodnego doboru wiadomości o Irlandii . Również formy pracy nad wyznaczonymi zadaniami były  zróżnicowane, aby dać szansę udziału wszystkim uczniom. Wykonywanie poszczególnych zadań było okazją do wspólnej, dobrej zabawy i szansą na zaprezentowanie własnych możliwości.

Każda klasa wykonała gazetkę z ogólnymi informacjami o kraju i Świętym Patryku oraz pojawiły się gazetki o sławnych sportowcach czy muzykach irlandzkich.  Informacje te pojawiły się na gazetkach

w salach lekcyjnych.

Ponadto uczniowie klas  1-3 wzięli udział w konkursie na najciekawszy plakat „Jak wyobrażamy sobie skrzata Leprikona” , a uczniowie klas 4-6  zaprezentowali swoje umiejętności w konkursie

na najładniejszą kartkę z okazji Dnia Świętego Patryka.  W tym roku uczniowie wykazali się ogromną wyobraźnią i zdolnościami plastycznymi co sprawiło komisji oceniającej wiele trudności w wyborze najlepszych prac.

W piątek 17 marca wielu uczniów przybyło do szkoły ubranych na zielono, a ten kolor, jak wiadomo, jest ukochany przez Irlandczyków. W ten dzień Irlandia obchodziła swoje narodowe święto

i społeczność naszej szkoły postanowiła dołączyć do obchodów,  a tradycja nakazuje, aby każdy z tej okazji miał na sobie coś zielonego. Zieleń, a zwłaszcza koniczyna (shamrock), stanowi bowiem symbol Irlandii, jej wspaniałego krajobrazu, ale także emblemat wspominanego świętego.

Ponadto wiele klas podczas lekcji z wychowawcą  zorganizowało Zielony Piknik i na stołach pojawiły się zielone owoce, warzywa, napoje oraz ciasto.

Podsumowanie obchodów Dni Kultury Irlandzkiej przypadło 21 marca, w pierwszy dzień wiosny. Tego dnia wszyscy uczniowie spróbowali swych sił w tańcu irlandzkim i wraz z irlandzkimi skrzatami skocznie i radośnie pożegnali  Irlandię a powitali wiosnę.

OSIĄGNIĘCIA :

Konkurs na najpiękniejszą kartkę z okazji Dnia Świętego Patryka dla klas 4-6:

Klasy IV:

I miejsce - Julia Nowak 4c

II miejsce – Maja Szmyt 4b

III miejsce – Piotr Krzos 4b

Klasy V:

I miejsce – Joanna Wolniewicz 5b

II miejsce – Patrycja Palacz 5c

III miejsce – Nicole Piechnicka 5f

Klasy VI:

I miejsce – Amelia Nadolna 6e

II miejsce – Natalia Resko 6b

III miejsce – Amelia Piwowarska 6e

Konkurs na najciekawszy plakat dla klas 1-3: Jak wyobrażamy sobie skrzata Leprikona.

Wyróżnione plakaty: klasa 1c, 2a, 2c, 2h.

KLIKNIECIE W ZDJĘCIE PRZEKIEROWUJE DO GALERII