11 LISTOPADA - Koncert Poezji i Piosenki Patriotycznej

opublikowane: 13 lis 2016, 08:28 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 13 lis 2016, 08:29 ]

Niepodległość – słowo, które dla każdego narodu stanowi najważniejszy element jego tożsamości i suwerennego tworzenia własnej przyszłości. W historii Polski ma ono szczególne znaczenie, gdyż w ponad tysiącletnich dziejach musieliśmy często walczyć o utrzymanie niezależności i państwowości. A przecież nie brakowało w przeszłości Polski także chwil wspaniałych, wielkich wydarzeń, trwale wpisanych w pamięć narodową, o którą trzeba dbać. Tym bardziej cieszy, że nie brakuje młodych zdolnych ludzi, którzy potrafią okazywać patriotyzm, chcą poznawać dzieje Ojczyzny, a przy tym dzielą się z innymi swoimi talentami.

Koncert Poezji i Piosenki Patriotycznej, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy 9 listopada, jest tego dobrym przykładem. Spotkanie to było podsumowaniem zmagań uczestników III Gminnego Konkursu Recytacji Poezji Patriotycznej organizowanego w SP4. W konkursie, obok uczniów naszej szkoły, wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 i Szkoły Podstawowej w Kobylnicy oraz Gimnazjum nr 3. Trzeba przyznać, że poziom uczestników finału był bardzo wysoki i dostarczyli oni swoim widzom wielu wzruszeń.

W Koncercie wystąpili laureaci konkursu, którym pani dyrektor Elżbieta Wieczorek wręczyła dyplomy i nagrody zakupione przez Radę Rodziców. W najmłodszej grupie wiekowej (klasy 1-3) 1 miejsce zajęła Maria Jakubowska SP4, 2 miejsce – Maja Krakowiak SP4, a 3 miejsce – Fabian Wójcicki SP5. Starsza grupa (klasy 4-6) pokazała wysoki poziom artystyczny recytacji i przysporzyła Jury problem z podziałem miejsc. Ostatecznie w tej grupie wiekowej miejsce 1 przyznano Natalii Nowak SP5, 2 miejsce zajęły - Zofia Ewertowska SP4 i Emilia Małecka SP4, natomiast 3 miejsce (także wspólnie) Anna Michalak SP5 oraz Martyna Słupińska SP w Kobylnicy. Uczennice Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu, które wzięły udział w konkursie, zajęły kolejno: 1 miejsce – Jagoda Chmiel, 2 miejsce – Liwia Jankowska. Wszystkim laureatom gratulujemy!

Recytacji patriotycznych wierszy towarzyszyły podczas Koncertu piękne piosenki i pieśni w wykonaniu uczniów SP4. W swoim repertuarze, przygotowanym pod kierunkiem pana Jerzego Kota, zaprezentowali zarówno starsze jak i współczesne utwory patriotyczne. Uczniowie, którzy wzbogacili Koncert wspaniałym wykonaniem utworów muzycznych to: Jagoda Mężyńska, Oliwia Tromska, Patrycja Janicka, Nadia Szmyt, Laura Markiewicz, Martynka Przybyła, Zosia Ewertowska, Gabrysia Olszewska, Julia Mężyńska, Ola Ławniczak i Kacper Wrzesiński. Koncert, który był okazją do rozbudzenia ważnych uczuć - miłości Ojczyzny, poszanowania dla historii i roli przeszłych pokoleń, stał się też (jak mówili widzowie) pięknym wydarzeniem artystycznym. Czego tym bardziej, wszystkim jego uczestnikom, należy pogratulować!

Piotr Budziński