Aktualności


BALIK KARNAWAŁOWY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

opublikowane: 19 lut 2019, 15:09 przez Jerzy Kot


                W dniu 5 lutego 2019 roku w naszych oddziałach przedszkolnych odbył się Balik Karnawałowy. W tym dniu dzieci przebrane były za bohaterów bajek i nie tylko. Można było spotkać królewny, wróżki, piratów, Spider-Mana, policjantów, strażaków, a nawet banana … nie sposób wymienić wszystkich postaci. Balik rozpoczęliśmy po śniadaniu. Zabawa odbywała się w sali „Żabek” oprócz tańców były również różne konkursy, m.in. taniec w parach na gazecie, a także taniec z balonikiem … śmiechu było przy tym bardzo dużo… Po pierwszej części balu dzieci przeszły do sali „Sówek” w której został przygotowany dla nich słodki poczęstunek. Po napełnieniu brzuszków i odpoczynku wróciliśmy do Sali „Żabek” na drugą część zabawy. Dzieci bawiły się wesoło, uśmiechy nie znikały z twarzy . Muzyka w rytmie samby, walczyka, Kaczuch porywała do tańca wszystkich uczestników zabawy.
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów balowych oraz słodkiego poczęstunku.

                                                                                                                             Wychowawczynie

https://photos.app.goo.gl/t8nNmR3KrthU9aWg6

LECĄ LATAWCE….

opublikowane: 14 lut 2019, 11:09 przez Jerzy Kot


LATAWIEC – to najstarszy i najprostszy konstrukcyjnie latający przyrząd cięższy od powietrza. Tradycyjny składa się ze szkieletu pokrytego płótnem lub papierem.

 

W 1918r. nad naszymi miastami także szybowały latawce, dlatego, by wdrażać uczniów do udziału w rozpowszechnianiu i kultywowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim poprzez sztukę oraz zmobilizować ich do szukania oryginalnych i pomysłowych rozwiązań artystycznych, ogłosiliśmy konkurs na najciekawszy „powstańczy” latawiec. Miał on poprzez kolor, ozdoby, emblematy kojarzyć się  z Powstaniem. Spośród wielu pięknych latawców, jury (po długich dyskusjach) wybrało zwycięzców.

W kategorii grupowej zwyciężyły:  

- klasa VI a, VI c

- Mikołaj Malanowski, Maria Dopierała, Marta Hoffman

W kategorii indywidualnej:

- Julia Trząsalska  

- Mateusz Kędzierski

- Jakub Kościelny

- M. Kamiński

 

Gratulujemy!!

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII...WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE

https://photos.app.goo.gl/6yddUYWZY3ipfzrM7

 

Wycieczka do Muzeum Powstania Wielkopolskiego klas VIa i VIf

opublikowane: 11 lut 2019, 00:27 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 11 lut 2019, 00:33 ]

    W dniu 30 stycznia 2019 roku klasy VI a i VI f uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

   Uczniowie zwiedzając wystawę mogli prześledzić ponad stuletnią drogę Wielkopolan do niepodległości.

    Pośród zgromadzonych na wystawie eksponatów zobaczyli oryginalne wyposażenie wojskowe np. czapkę rogatywkę porucznika artylerii Armii Wielkopolskiej z 1919 roku oraz przedmioty związane z życiem codziennym.

   Całość dopełniają multimedia oraz elementy o charakterze edukacyjnym – m.in. repliki powstańczych mundurów i karabinów.

   Uczniowie uczestniczyli w prezentacji genezy, przebiegu i rezultatów powstania wielkopolskiego w latach 1918-1919. Wystawa została przygotowana z myślą o obchodach 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

   Po zakończonej wycieczce uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły.

   Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 stanowiło uwieńczenie wieloletnich wysiłków Polaków z zaboru pruskiego o odzyskanie utraconej niepodległości.

Kliknięcie w zdjęcie przekierowuje do galerii.

https://photos.app.goo.gl/RFS3mmvtsmkg8LZc8Wycieczka do Muzeum Powstania Wielkopolskiego

opublikowane: 11 lut 2019, 00:10 przez Jerzy Kot


W słoneczny czwartek uczniowie klasy 3a wyruszyli do Poznania. Głównym celem było zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które mieści się w budynku XVIII-wiecznego Odwachu. I ten cel został osiągnięty!

Wizyta rozpoczęła  się od zwiedzania wystaw. Wśród eksponatów można było zobaczyć oryginalne wyposażenie wojskowe m.in. niemiecki karabin maszynowy, czapkę rogatywkę czy unikatową matrycę służącą do wybijania odznaczeń. Oglądaliśmy też przedmioty codziennego użytku. Całość dopełniły multimedia oraz elementy o charakterze edukacyjnym m.in. repliki powstańczych mundurów, karabinów i reprinty ówczesnej polskiej prasy. Wszystko, co zobaczyliśmy i czego dowiedzieliśmy się będąc w muzeum przybliżyło nam historię naszego państwa.


Anna Kolankiewicz

Agnieszka Czwojdrak

Klikniecie w zdjęcie przekierowuje do galerii.

https://photos.app.goo.gl/tSPY8oJmbe3S8oqKA


GRY I ZABAWY OKRESU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

opublikowane: 6 lut 2019, 17:30 przez Jerzy Kot

W związku z obchodami 100. lecia Powstania Wielkopolskiego, niektóre z klas naszej szkoły zapoznały się z grami i zabawami z okresu XIX /XX w. Dzieci miały okazję zagrać w tzw. ekstrę, grę zbliżoną do dzisiejszych „dwóch ogni”. Pozwoliło to spojrzeć w dość nietuzinkowy sposób czasy Powstania Wielkopolskiego oraz dzieci, które żyły w tamtym okresie. 

Aleksandra Jankiewicz

Zapraszamy do obejrzenia galerii. Wystarczy kliknąć w zdjęcie


https://photos.app.goo.gl/dyYb2e32z542V3WKA

Spotkanie z Panem Wawrzyńcem Wierzejewskim - Prezesem Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

opublikowane: 5 lut 2019, 22:05 przez Jerzy Kot

Często tak się zdarza, że najciekawsze lekcje historii to takie, kiedy można ich  doświadczać podczas bezpośrednich spotkań z osobami emocjonalnie  zaangażowanymi w dany temat.
Taką też okazję mieli nasi uczniowie. Podczas realizacji projektu "Powstanie Wielkopolskie - 100 Lat Historii - Zwycięstwo , Którego Nie Znacie" -uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkać się z osobą, o której możemy powiedzieć, że jest skarbnicą wiedzy w danym temacie. Dzięki spotkaniu z Panem Wawrzyńcem Wierzejewskim - Prezesem Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, mieliśmy okazję posłuchać niesamowitej historii dotyczącej tematu o którym w naszej szkole dużo się mówi od września.Pan Wierzejewski znacznie poszerzył naszą
 wiedzę na temat powstania. Dorzucił do naszej skarbnicy  informacje, których nie jesteśmy w stanie doczytać w książkach. Co ważniejsze, jest potomkiem powstańców wielkopolskich. Jego dziad i pradziad byli bezpośrednio zaangażowani w walkę o odzyskanie niepodległości. Przekaz informacji od osoby,
dla której temat Powstania Wielkopolskiego i  jego uczestników jest ciągle żywy pozwolił nam emocjonalnie zidentyfikować się z bohaterami tamtego okres.Jesteśmy wdzięczni za możliwość spotkania z tak niesamowitym prelegentem.

Żeby zobaczyć galerię , wystarczy kliknąć w zdjęcie
https://photos.app.goo.gl/HiXdDNfmDKjW6ut38KONCERT KOLĘD I PIOSENEK SWIĄTECZNYCH

opublikowane: 3 lut 2019, 04:31 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 3 lut 2019, 04:49 ]

1.02.2019r. 33 młodych artystów,  uczestników zajęć wokalnych organizowanych przez Szkołę Podstawową  nr 4 im Jana Brzechwy kolejny raz przeniosło licznie zgromadzonych widzów do atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. Repertuar prezentowanych utworów obejmował  tradycyjne kolędy, pastorałki, a także piosenki świąteczne w języku angielskim. W sumie zaprezentowano 22 utwory.  Dzięki wykorzystaniu nowych, ledowych reflektorów scenicznych, biało-niebieskie oświetlenie sceny potęgowało atmosferę świąt. Dzieci nie zawiodły, każdy utwór zaśpiewany był z pasją i ogromnym zaangażowaniem emocjonalnym. Pragnę szczególnie podziękować Paniom dyrektor,  młodym artystom rodzicom,  przybyłym gościom oraz  Pani Ani Plucie za przepiękną dekorację sceny .

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z koncertu. Wystarczy kliknąć w zdjęcie.

Fot. J Kot

https://photos.app.goo.gl/dnnqYjANEWFXpvUo7

Mieczysław Paluch - Człowiek, Powstaniec, Dowódca

opublikowane: 15 sty 2019, 08:39 przez Jerzy Kot

Zapraszamy do obejrzenia oraz prezentacji na lekcjach historii filmu o Mieczysławie Paluchu , dowódcy Powstania Wielkopolskiego.Film prezentuje postać Mieczysława Palucha urodzonego w 1888 roku w Trzemżalu organizatora powstania wielkopolskiego. Mieczysław Paluch był uczniem trzemeszeńskiego progimnazjum, odegrał kluczowa role w tworzeniu poddziałów powstańczych i działaniach wojskowych w pierwszych dniach powstania. Był również dowódcą II powstania śląskiego. W latach międzywojennych angażował się w politykę w BBWR, był też prezesem Browarów Książęcych w Tychach. We wrześniu 1939 roku dotarł do Francji a następnie do Anglii, gdzie został zatrzymany przez rząd Władysława Sikorskiego na tzw. wyspie węży. Zmarł w 1942 roku w Rothesay. Warto dodać, że Mieczysław Paluch był kawalerem orderu Virtuti Militari. Reżyseria: Janusz Sidor Produkcja: Alina Mackiewicz Film powstał przy dofinansowaniu: Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacji Rozwoju Miasta Poznania. Wystarczy kliknąć w zdjęcie
https://www.youtube.com/watch?v=wTd8aPm-MZ4

"Żabki" dla 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

opublikowane: 15 sty 2019, 08:10 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 15 sty 2019, 08:13 ]

Jedną z form uczczenia 100-tnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego   w naszej szkole jest propagowanie wielkopolskich tańcy ludowych. W ramach innowacji pedagogicznej „Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z integracyjnego oddziału przedszkolnego poprzez taniec”, dzieci z oddziału przedszkolnego „Żabki”  zapoznały się z podstawowymi krokami tańca   „ Marynia”.  To najbardziej rozpowszechniony taniec Wielkopolski. Jest  on przykładem najstarszych form tańca ludowego, tak pod względem muzycznym, jak i choreograficznym. Marynia oparte jest na prostej formie ruchu, chodu, biegu, krokach dostawnych lub obrotowych.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii ...Wystarczy kliknąć w zdjęcie
https://photos.app.goo.gl/1UkorromyDf6VUAG7

VII Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych Obcojęzycznych

opublikowane: 15 sty 2019, 07:56 przez Jerzy Kot

7 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Robakowie odbył się VII Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych Obcojęzycznych. Głównym celem konkursu było propagowanie  wśród uczniów chęci rozwijania umiejętności nie tylko językowych, ale i muzycznych oraz poznanie najładniejszych utworów bożonarodzeniowych w różnych językach np. angielskim, niemieckim i hiszpańskim. 
Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice, które wybrane przez siebie piosenki zaśpiewały w języku angielskim: Oliwia Tromska, która wykonała przepiękny utwór pt. "Do they know it's Christmas  i Maja Szmyt, która zachwyciła jurorów swoją aranżacją piosenki  pt. "Where are you Christmas." i zajęła III miejsce. 
Gratulujemy.
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ ORAZ NAGRAŃ Z WYSTĘPÓW MAI I OLIWKI...WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE
https://photos.app.goo.gl/6VT9vGAgkVsziStk8
https://youtu.be/aqtNaQsMc0s
https://youtu.be/sGRsxBnaUWI

1-10 of 433