Aktualności


Przedświąteczna zbiórka żywności

opublikowane: 1 kwi 2019, 00:35 przez Jerzy Kot

Po raz kolejny Caritas Archidiecezji Poznańskiej zorganizowała  przedświąteczną zbiórkę żywności w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce. 30 marca  do tej akcji przyłączyli się po raz kolejny uczniowie naszej szkoły.

Wraz z opiekunami mieli okazję stać się wolontariuszami akcji  i zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Wolontariusze pełnili dyżury, rozdając ulotki, segregując i pakując zebrane produkty w markecie  Chata Polska przy ul. Cieszkowskiego w Swarzędzu.

Taki praktyczny sposób niesienia pomocy innym bardzo się uczniom podobał. Udana zbiórka wprowadzała w dobry nastrój i pozwoliła odczuć radośćz pomagania innym, stanowiła także ogromny bagaż doświadczeń, który pozwoli w przyszłości lepiej integrować się ze społecznością lokalną, budować społeczne relacje w oparciu o wzajemną pomoc i życzliwość.

 

                                                                                       Dorota Świątek


https://photos.app.goo.gl/2QMhVMruGfrD8jHs9 

 

Zawody sportowe o Mistrzostwo Szkoły w Unihokeju Dziewcząt klas 4.

opublikowane: 1 kwi 2019, 00:30 przez Jerzy Kot

      W marcu w naszej szkole, jak co roku, odbyły się zawody sportowe

o Mistrzostwo Szkoły w Unihokeju Dziewcząt klas 4.

Organizatorem i sędzią była Ewa Gajda, nauczyciel wychowania fizycznego.

     Rywalizowały wszystkie klasy czwarte.

Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Wszytkie  drużyny wykazały się sporymi umiejętnościami, duchem walki i charyzmą podczas rozgrywek.

Zespoły wspaniale integrowały się podczas zawodów i widać było, że zasady „fair play” nie są im obce.

 

W klasyfikacji końcowej poszczególne zespoły zajęły następujace miejsca:

I MIEJSCE     – KLASA 4C                                                            

II MIEJSCE    – KLASA 4A

III MIEJSCE   – KLASA 4E

IV MIEJSCE   -  KLASA 4D

V MIEJSCE    – KLASA 4B

 

Pierwsze trzy miejsca wyróżnione zostały dyplomami ( realizacja:A. Iskra) oraz słodkościami. Natomiast za pierwsze miejsce drużyna zdobyła puchar.

   Dziękujemy uczestniczkom za wspaniałą zabawę i gratulujemy.

 

Ewa Gajda

https://photos.app.goo.gl/Js8eafqoHgNmgMg6A

 

Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla klas 3.

opublikowane: 29 mar 2019, 12:40 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 29 mar 2019, 12:41 ]

We wtorek, 26 marca 2019r. odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla klas 3. W konkursie wzięły udział szkoły podstawowe z gminy Swarzędz: Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa z Kobylnicy, z Paczkowa oraz Szkoła Podstawowa nr 2  

z Zalasewa. Każdą szkołę reprezentowało troje uczniów wybranych w eliminacjach szkolnych. Naszą „Czwórkę” dzielnie reprezentowały: Kasia Bonarska z 3d, Amelia Rębacz z 3d i Kinga Sobucka z 3b. Konkurs polegał na napisaniu testu, sprawdzanego przez komisję złożoną z nauczycieli ww. szkół. Po napisaniu testu uczniowie w oczekiwaniu na wyniki udali się na krótką prezentację o Wielkiej Brytanii oraz poczęstunek. Wyłoniono troje uczniów z najlepszymi wynikami. Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ I miejsce zajęła nasza uczennica z kl. 3d - Katarzyna Bonarska. Miejsce II wywalczył - Mateusz Zalewski ze Szkoły Podstawowej nr 5

 a miejsce III – Maksymilian Gromadzki z Sp2 w Zalasewie. Po podliczeniu wszystkich punktów, jako szkoła zajęliśmy III miejsce. Kolejny konkurs już za rok.

Gratuluję!!!

Jolanta Iskierska

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII. WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE

https://photos.app.goo.gl/swGpP1554ZnNoH2h6

Warsztaty wielkanocne w Szreniawie

opublikowane: 29 mar 2019, 03:56 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 31 mar 2019, 23:25 ]

W piękny wiosenny poranek 28.03 klasa IIIa i IIIb wraz ze swoimi paniami wybrały się do Szreniawy, by tam wziąć udział w warsztatach wielkanocnych. Po przyjeździe do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego udaliśmy się na przedstawienie z udziałem Kurczaka i Zajączka, które było wesołe i zaangażowało dzieci do wspólnej zabawy. Po przedstawieniu udaliśmy się na zajęcia plastyczne. Tam każde dziecko dostało wydmuszkę gęsiego jaja, która wkrótce „zamieniła się”  w piękną kolorową pisankę. Później skorzystaliśmy z kącika śniadaniowego, gdzie zjedliśmy śniadanie. Kiedy już odpoczęliśmy po podróży i ciężkiej pracy, mogliśmy podziwiać i kupować ręcznie wykonane pamiątki. W tym czasie wyjrzało piękne słońce, a my przeszliśmy do obory, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o zwierzętach hodowlanych i zobaczyliśmy „ na żywo” dorosłe osobniki i ich młode. Ach, jakie te małe pisklątka i kózki są prześliczne  ;) ;) ;) Na zakończenie poszliśmy jeszcze do pałacu, by zobaczyć wystawę pisanek i ekspozycję stołu wielkanocnego, a pani przewodnik ciekawie opowiadała o dawnych zwyczajach i obrzędach ludowych związanych ze zbliżającymi się świętami oraz wiosną.

Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i każde dziecko wróciło do domu z własnoręcznie wykonaną pisanką i prezentem dla bliskiej osoby, które kupiło na kiermaszu. Tylko ciiiiicho, żeby się Zając nie dowiedział ;)

 

Anna Kolankiewicz

Agnieszka Czwojdrak

Danuta Hernackakliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię

VENI…. VIDI…I POZAMIATAŁY

opublikowane: 26 mar 2019, 02:30 przez Jerzy Kot


         Tak najkrócej można opisać udział Mai Szmyt z kl VI b, Jagody Mężyńskiej i Oliwii Tromskiej z klasy IVc w  VIII Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej „50 Mil” , organizowanym 22.03.19r. przez Szkołę Podstawową  nr 10 w Poznaniu.

        „50 mil” to jeden z niewielu konkursów na którym nie czuje się rywalizacji. Panuje na nim niesamowita atmosfera zabawy i radości . Ma to związek z repertuarem prezentowanych piosenek oraz atmosferą budowaną przez prowadzących. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych kl . IV-VI  i VII-VIII + gimnazja. Artyści występowali solowo lub zespołowo . Ogółem zgłoszonych było 176 uczestników.

       W trakcie obrad Jury prawie wszyscy uczestnicy tańczyli wspólnie, wszystkie znane im tance integracyjne od "Belgijki" do "Chocolate."

        Nasze trzy dziewczyny zdobyły: w kategorii solistów klas IV-VI  pierwsze miejsce  Maja Szmyt, drugie  miejsce Jagoda Mężyńska  i trzecie miejsce Oliwia Tromska. W kategorii kl VIII i gimnazjum , pierwsze miejsce zdobyła nasza była uczennica Ola Ławniczak…

Na zakończenie , zdobywcy pierwszych miejsc mieli możliwość

zaprezentowania  swoich piosenek podczas koncertu laureatów.

Gratuluję !!!

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z konkursu oraz filmów z nagraniami występów dziewczyn. Wystarczy kliknąć w zdjęcie
https://photos.app.goo.gl/nQrbi1wBXASg143H6
https://www.youtube.com/watch?v=WlGDNBfICFY&feature=share
https://www.youtube.com/watch?v=Qi3r5bOFpGo&feature=share
https://www.youtube.com/watch?v=GEYtx24kmmE&feature=share
https://www.youtube.com/watch?v=hObBRZECDdQ&feature=share

Światowy Dzień Zespołu Downa

opublikowane: 21 mar 2019, 03:53 przez Jerzy Kot

Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa.Uczniowie Swarzędzkiej "Czwórki"włączyli się w obchody zakładając pozornie niedopasowane kolorowe skarpetki...Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony od 14 lat, w tym od 2012 r. pod auspicjami ONZ
Data 21 marca symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.
Tego dnia organizatorzy zachęcają do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być też z różnych, niepasujących do siebie par.
Im dziwniej, tym lepiej, bo wyglądając nieco odmiennie wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa.

https://photos.app.goo.gl/duhJMVNjeKH1uMLv8

I GMINNY KONKURS ASTRONOMICZNY „ ASTRONOMICZNY SWARZĘDZ”.

opublikowane: 19 mar 2019, 13:32 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 19 mar 2019, 13:36 ]

               12 marca w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu odbył się I Gminny Konkurs Astronomiczny pod hasłem „Astronomiczny Swarzędz”. Do tego etapu konkursu przystąpili uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych szkół podstawowych z gminy Swarzędz. 

            Jego głównym celem było przede wszystkim zainteresowanie uczniów szeroko pojętą tematyką astronomiczną, rozwijanie wiedzy o układzie słonecznym
i podstawowych obserwacjach nieba. Również przygotowanie szkół do rozpoczęcia edukacji astronomicznej w związku z mającym powstać w naszym mieście Obserwatorium Astronomicznym.

Podczas konkursu gościliśmy reprezentacje trzech swarzędzkich szkół podstawowych SP 2, SP 5, SP Paczkowo, które przybyły wraz z opiekunami - nauczycielami fizyki, chemii i geografii.  

Zaproszonych gości przywitała Pani Dyrektor Agnieszka Ewertowska, życząc uczestnikom jak najlepszych osiągnięć. Głos zabrał także Pan Norbert Piróg, przedstawiciel Obserwatorium Astronomicznego: „Swarzędzkie Gwiezdne Wrota”, oraz organizator konkursu i opiekun koła astronomicznego w SP 4 p. Tomasz Serej, pod okiem którego uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do konkursu.   

            Konkurs przebiegał w dwóch etapach: I etap pisemny, składał się z 24 pytań
i poprzedzony był filmem przygotowanym przez członków koła astronomicznego. Po tej części odbyła się krótka przerwa, w trakcie której komisja sprawdzała prace pisemne uczniów, a uczestnicy mogli udać się na mały poczęstunek. Pod koniec przerwy na uczestników czekała jeszcze jedna atrakcja przygotowana przez
p. Tomasza Sereja, była to prelekcja dotycząca zasad używania teleskopu. Następnie rozpoczął się II etap, ustny, w którym udział brała piątka reprezentantów szkół
z najwyższymi wynikami z etapu pisemnego. Niespodzianką i dużym zaskoczeniem okazał się przygotowany przez organizatora quiz „A jak Ty znasz astronomię?”,
w którym to opiekunowie mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę na temat otaczającego nas Wszechświata.

Uczestnicy konkursu dzielnie zmagali się z przygotowanymi zadaniami. Wykazali się ogromną wiedzą astronomiczną, doskonałą znajomością gwiazd, planet układu słonecznego ich właściwości i wyjątkowych cech. Bezbłędnie rozpoznawali przedstawione gwiazdozbiory, obiekty kosmiczne i typy zaćmień.  

W etapie ustnym, najlepszych nie zawiódł refleks, walka była zacięta i bardzo wyrównana, wiedza uczestników imponująca. Ostatecznie I miejsce zajął Ignacy Rosada  ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu,  drugie miejsce Bartosz Kopyra, również uczeń swarzędzkiej „czwórki”, a miejsce trzecie przypadło w udziale Aleksandrze Hetmańczyk, uczennicy Szkoły Podstawowej w Paczkowie. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody,  Teleskop Celestron Travel Scope 70 za zajęcie I miejsca oraz  dwie książki o tematyce astronomicznej dla zdobywców II i III miejsca . 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

Organizatorzy konkursu:

p. Tomasz Serej i p. Joanna Michalak.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z KONKURSU...WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE    fot. J Kot

https://photos.app.goo.gl/HCNRR6ZDhLqagZMH7

Otwarte Zawody Międzyszkolne na Ergometrze Wioślarskim.

opublikowane: 19 mar 2019, 13:27 przez Jerzy Kot

   W dniu 12 marca 2019 roku w Poznaniu na przystani Klubu Posnania – sekcja wioślarska odbyły się

Otwarte Zawody Międzyszkolne

na Ergometrze Wioślarskim.

  Do Poznania udała się 16-osobowa reprezentacja naszej szkoły pod opieką Ewy Gajdy i Marcina Kardacha. Celem zawodów była popularyzacja dyscypliny, integracja młodzieży oraz włonienie najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych.

W klasyfikacji końcowej nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca:

Rocznik 2004 chłopcy

1.KASPRZYK ALEKS – I MIEJSCE

2.KOMINEK TOMASZ  - II MIEJSCE

 

Rocznik 2004 dziewczęta

1.PALUSZAK MARCELINA – I MIEJSCE

 

 Rocznik 2005 chłopcy

1.LEWANDOWICZ WOJCIECH – II MIEJSCE

 

Rocznik 2005 dziewczęta

1.LUDWICZAK AMELIA  - II MIEJSCE

3.PRZĄDKA AMELIA  - I MIEJSCE

 

Rocznik 2006 chłopcy

2.ZANDECKI KACPER – III MIEJSCE

4.HOFFMAN   IGOR     - I MIEJSCE

 

Rocznik 2006 dziewczęta

1.KAROLINA MAJ – I MIEJSCE         

2.OLSZEWSKA GARYSIA – II MIEJSCE

 

Zawody przebiegły w miłej atmosferze opartej na zasadach fair play. Uczniowie zwiedzili poszczególne, baseny na których profesjonalni zawodnicy trenują w czasie gorszej i zimowej pogodzie.

 

Opracowała

EWA GAJDA

https://photos.app.goo.gl/Ldg2MVDDBT22icRd7

Podsumowanie projektu „Powstanie Wielkopolskie, 100 lat historii - zwycięstwo, którego nie zapomnimy”

opublikowane: 9 mar 2019, 03:24 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 9 mar 2019, 03:29 ]

Koniec lutego, to czas podsumowania projektu

„Powstanie Wielkopolskie, 100 lat historii - zwycięstwo, którego nie zapomnimy”. Na poszczególnych poziomach wiekowych, odbyły się spotkania, podczas których wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych początku XX wieku, obejrzeliśmy taniec „Marynia” w wykonaniu dzieci z grupy przedszkolnej Żabki oraz prezentację, będącą przeglądem zadań zrealizowanych w ramach  projektu.

Byliśmy dumni, że udało nam się przybliżyć wszystkim uczniom naszej szkoły Powstanie Wielkopolskie, jego cele i  przebieg. Pokazać rolę jaką odegrało ono w walce o wolność i suwerenność Wielkopolski. Poznać tych, którzy stanęli na czele powstania i tych walczących w szeregach powstańczej armii.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu: nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim Wam, uczniom SP 4.

 

CHWAŁA BOHATERÓW NIECH TRWA !!!

 

                                                                              Organizatorzy

Zapraszamy do obejrzenia galerii...Wystarczy kliknąć w zdjęcie

https://photos.app.goo.gl/g7eJ8hipJi2gJsWP9

Walentynki w 3a

opublikowane: 3 mar 2019, 22:03 przez Marcin Socha

My się zawsze lubimy i pomagamy sobie, ale w Walentynki byliśmy szczególnie mili i uprzejmi ;) Sami zobaczcie jacy jesteśmy KOCHANI ;)

Anna Kolankiewicz

Agnieszka Czwojdrak


https://photos.app.goo.gl/dMGZC4TUyLrnNv4j7
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię

1-10 of 445