Aktualności


I Memoriał im. Zenona Baranowskiego

opublikowane: 14 cze 2018, 13:57 przez Jerzy Kot

I Memoriał im. Zenona Baranowskiego

 

         W piątek 8 czerwca na stadionie Miejskim w Swarzędzu odbył się I Memoriał im. Zenona Baranowskiego. Olimpijczyka, który był mieszkańcem gminy Swarzędz, stolarzem, związany z Unią Swarzędz.  To właśnie na jego cześć zorganizowano memoriał, podczas którego dzieci i młodzież szkolna rywalizowali w konkurencjach biegowych.

Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów z klas 4-7:  Klaudia Karpińska, Aleksandra Pawlik, Olga Nowakowska, Emilia Kot, Marta Przybylak, Oliwia Janicka, Aniela Filip, Marianna Wilanowska, Zuzanna Król, Tomasz Kominek, Filip Adamczyk, Filip Żmuda, Wiktor Jastrzębowski, Oskar Jerzyński.

Uczniowie rywalizowali na dystansach od 60m do 300m. Na koniec reprezentacje szkół uczestniczyły w sztafecie 10x100m. Nasza szkoła znalazła się tuż za podium zdobywając IV miejsce.

 

Zdobyte miejsca na podium w klasyfikacji indywidualnej:

                            1 miejsce Oliwia Janicka

                            2 miejsce Klaudia Karpińska

                            2 miejsce Aleksandra Pawlik

                            2 miejsce Filip Żmuda

   Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

                                                                  Agnieszka Ewertowska

                                                                  Iwona Kwiatkowska - Noculak

Więcej zdjęć w zakładce Promocja zdrowia


                           

 

 

 

 

Wycieczka kl. 2c i 2d do Biskupina i Wenecji

opublikowane: 11 cze 2018, 22:16 przez Marcin Socha

7 czerwca 2018r uczniowie klasy 2c i 2d wraz z opiekunami wybrali się na pełną wrażeń wycieczkę do Biskupina i Wenecji.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania osady w Biskupinie, która zbudowana została ok. VIII wieku p.n.e. Poznaliśmy dzieje powstania pradawnej osady oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie osadników. Niektórzy byli zdziwieni faktem, że ludzie mieszkali w chatach razem ze zwierzętami czy sypiali na prymitywnych łożach wyściełanych sianem. Mieliśmy również okazję obejrzeć narzędzia, którymi posługiwali się przodkowie, a także posłuchać ciekawych opowiadań o zwyczajach i tradycjach panujących w osadzie.

 

Kolejnym punktem programu był udział w warsztatach dydaktycznych „Łowiectwo pradziejowe”, podczas których dowiedzieliśmy się o roli i metodach polowania w pradziejach. W ramach praktycznej demonstracji zobaczyliśmy, w jaki sposób rozpalano ogień i jak przebiegała obróbka krzemienia, z którego wykonywano narzędzia. Dowiedzieliśmy się także o przydatności takich narzędzi i ich szerokim zastosowaniu. Na zakończenie warsztatów odbył się kursu łucznictwa pradziejowego, podczas którego mieliśmy okazję strzelać z profesjonalnego łuku i skorzystać ze wskazówek jedynego w Polsce krzemieniarza.

 

Niezwykłą atrakcją był także rejs statkiem „Diabeł Wenecki” po Jez. Biskupińskim i wyjątkowa okazja do podziwiania rezerwatu archeologicznego z zupełnie innej perspektywy.

 

W trakcie naszej wycieczki mieliśmy również czas na zakup pamiątek, zabawę, smaczny obiad i pyszne lody!!!

 

Najedzeni i wypoczęci wyruszyliśmy na podbój Wenecji. Dotarliśmy tam zabytkową kolejką, co było niezapomnianym przeżyciem! Wenecja oferuje turystom swoje dwa skarby: Zamek Diabła Weneckiego i Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Poznaliśmy legendę Zamku „Diabła Weneckiego” i obejrzeliśmy eksponaty w Muzeum Kolejki Wąskotorowej, gdzie mieliśmy wyjątkową okazję zajrzeć do wszystkich zakamarków prezentowanych tam kolejek i innych maszyn. Z żalem opuszczaliśmy to miejsce!

 

Bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia oraz wspaniałe pamiątki wróciliśmy szczęśliwi z tej niesamowitej podróży w czasie!

 

Uczniowie klasy 2c i 2d z wychowawczyniami p. L.Leżańską i p.J.Dębską

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię


Dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych

opublikowane: 11 cze 2018, 22:10 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 11 cze 2018, 22:10 ]

W czwartek 7 czerwca klasy I B i I C uczyły się udzielania pierwszej pomocy pod kierunkiem pana Grzegorza Polaka,  który jest pracownikiem  Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, a prywatnie rodzicem byłego ucznia naszej szkoły. Wszystkie dzieci rozumiały wagę tematu i z przejęciem słuchały, zadawały istotne pytania i wykonywały prezentowane czynności. Po zakończeniu zajęć uczniowie i uczennice potrafili sformułować komunikat wzywający na pomoc służby ratunkowe, potrafili sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i znali czynności ratujące życie. Dzieci otrzymały również upominek w postaci książeczki utrwalającej zasady bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach. 

     Za ciekawe i bardzo potrzebne zajęcia serdecznie dziękujemy.

Katarzyna Bednarek Izabela Matela

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię

MAJSTERKOWO W CASTORAMIE

opublikowane: 10 cze 2018, 21:20 przez Jerzy Kot

24 maja uczniowie z oddziałów specjalnych i kl. V fs udali się do CASTORAMY.  Jeżeli myślicie, że chcieliśmy zrobić zakupy, bo nasze sale lekcyjne czeka  remont, to jesteście w błędzie. Zostaliśmy zaproszeni na warsztaty, podczas których  z przygotowanych deseczek, które najpierw wygładziliśmy papierem ściernym, zrobiliśmy skrzynki do przechowywania narzędzi bądź do doniczek z  kwiatami. Okazało się, że potrafimy prawidłowo wbijać gwoździe oraz pięknie ozdobić nasze prace, z których byliśmy dumni. Na zakończenie otrzymaliśmy dyplomy oraz drobne upominki.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom CASTORAMY za zorganizowanie tak wspaniałych zajęć.

                                                                       Uczniowie oddziałów specjalnych

ŻEBY ZOBACZYĆ GALERIE WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE...


https://photos.app.goo.gl/nYDkY3tgDiojzEYj9

 

Wycieczka do Muzeum Narodowego w Poznaniu

opublikowane: 10 cze 2018, 20:30 przez Jerzy Kot

23 maja uczniowie oddziałów edukacyjno – terapeutycznych uczestniczyli w warsztatach     pt. „W świecie arcydzieł”. Zajęcia poświęcone były różnym rodzajom malarstwa. Uczniowie sami tworzyli kompozycję martwej natury, porównywali pejzaż  i współczesne zdjęcie fotograficzne, doskonale bawili się w pozowanie malarzowi malującemu portret. Na zakończenie warsztatów każdy uczeń samodzielnie narysował portret, pejzaż lub obrazek przedstawiający martwą naturę. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe, prowadzony w sposób dostosowany do możliwości uczestników.  Mam nadzieję, że współpraca z Muzeum Narodowym będzie w przyszłym roku szkolnym kontynuowana.

Lucyna Kaźmierczak

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII...WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE

https://photos.app.goo.gl/vj73JXt7uqo33Eeg7

Zielona Szkoła w Kluczewie

opublikowane: 10 cze 2018, 04:14 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 10 cze 2018, 04:14 ]

4 czerwca my, czyli  uczniowie z klasy 1b i 1c wyruszyliśmy na pierwszą w naszej uczniowskiej „karierze” Zieloną Szkołę. Celem wyprawy było gospodarstwo agroturystyczne „Stara Chata u Kowala” w Kluczewie. Mieliśmy możliwość zapoznania  się  jak wyglądało życie na wsi przed stu laty. Zobaczyliśmy,  jak również bawiliśmy się  dawnymi  zabawkami, którymi bawili się nasi  dziadkowie. Uczestniczyliśmy w pokazie przędzenia wełny oraz wyrabiania masła. W kuźni przygotowany został pokaz pracy kowalskiej. Wujek Krzysiu wybijał podkowy, które dostaliśmy na pamiątkę i są ozdobą w naszych klasach. Pozostałe atrakcje - jak przejazd bryczką, poczęstunek rogalikami domowego wypieku i pyszna kiełbaska uatrakcyjniły nasz wyjazd. Dużym entuzjazmem z naszej strony  zostało przyjęte spotkane ze zwierzętami gospodarskimi (koza, świnia, krowa, owca, królik) które można było pogłaskać   i nakarmić, a nawet znaleźli się śmiałkowie, którzy doili krowę. Atrakcje przygotowane  w Kluczewie były czasem świetnej  zabawy na świeżym powietrzu. Wszyscy  wróciliśmy z wycieczki bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi z nowym bagażem doświadczeń i wiadomości.


https://photos.app.goo.gl/sntCX1zn5aB66Cc86
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię

380 lecie Swarzędza - działania uczniów i nauczycieli 0-III w ramach projektu.

opublikowane: 5 cze 2018, 06:08 przez Arleta Łukasik   [ zaktualizowane 5 cze 2018, 06:12 ]

URODZINY SWARZĘDZA

 

       Z okazji 380-lecia lokacji Swarzędza uczniowie, uczennice i nauczyciele oddziałów 0–III przygotowali wystawę  pt.  „Herb Swarzędza”. Na wystawie można zobaczyć prace plastyczne przedstawiające herb naszego miasta, wykonane różnymi technikami i z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Godne zaznaczenia jest, że prace wymagały nie tylko pomysłowości w doborze technik, ale także ogromnej dokładności i cierpliwości. Niejako przy okazji wykonywania tych prac uczniowie gromadzili informacje o pochodzeniu i znaczeniu poszczególnych elementów graficznych herbu
 i uczyli się pięknie go opisywać. Obok wystawy uwagę przykuwa wielka mapa Swarzędza
z zaznaczonymi ulubionymi zakątkami naszego miasta dzieci z klas 0-III. Te ulubione miejsca są także ilustrowane zdjęciami i rysunkami wykonanymi przez uczniów i uczennice.
Warto zaznaczyć, że wśród ulubionych miejsc zgłaszanych przez dzieci znalazło się miejsce opisane jako Szkoła Podstawowa nr 4.

     Wystawa i mapa są wyeksponowane w holu szkoły. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy uczniów, uczennic i nauczycieli.

Nauczyciele oddziałów 0-III

https://photos.app.goo.gl/rkk6HR5CHF8XFzVc2
Kliknij

DZIEŃ PATRONA

opublikowane: 5 cze 2018, 03:14 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 5 cze 2018, 03:17 ]

Dzień Patrona w naszej szkole to zawsze bardzo ważne wydarzenie. W bieżącym roku miał się odbywać pod hasłem Jan Brzechwa uczy nas kultury. Uczniowie klas I-III przygotowywali się do niego przez kilka dni. Czytali wiersze naszego Patrona, szukając w każdym wskazówek, jak postępować w różnych sytuacjach. Trzeba przyznać, że w przypadku niektórych wierszy potrzebne były metody detektywistyczne – ale się udało! Uczniowie starali się również wybrane wiersze przekształcić w scenki teatralne. W efekcie tych przygotowań powstały klasowe książki pod tytułem „Szkoła dobrych manier Jana Brzechwy” i sceniczne prezentacje wierszy.

     29. maja, we wtorek, kiedy Dzień Patrona stał się faktem, wszystkie zajęcia były związane z twórczością Jana Brzechwy. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, zagadki i zadania matematyczne o nogach stonogi. Odrobiny ruchu dostarczyły nam zabawy sportowe na boisku, prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego. Sporo czasu poświęciliśmy na podziwianie wystawy klasowych książek, bo naprawdę było co oglądać i czytać. Wreszcie wszyscy uczestniczyliśmy, bądź jako aktorzy, bądź jako publiczność, w finale Teatru Jednego i więcej Aktora. Podczas tej imprezy oglądaliśmy najpiękniejsze sceniczne adaptacje utworów Jana Brzechwy przygotowane przez uczniów i nauczycieli. Ta impreza ma to do siebie, że wymaga aktywności nie tylko od występujących, ale także od widowni, która odpowiada na pytania dotyczące treści prezentowanych wierszy, a przede wszystkim przyznaje własną nagrodę.

     Po raz pierwszy szukaliśmy w wierszach Brzechwy czegoś więcej niż tylko zabawnych postaci, powiedzonek i sytuacji. Mamy nadzieję, że tegoroczny Dzień Patrona był dla uczniów klas I-III dniem dobrej zabawy .

Katarzyna Bednarek, Jolanta Dębska, Marzena WaszakMISTRZOSTWA MIASTA I GMINY SWARZĘDZ W PIŁCE NOŻNEJ KLAS III

opublikowane: 5 cze 2018, 02:28 przez Arleta Łukasik

SP 4 OBRONIŁO TYTUŁ SPRZED ROKU

Organizowane przez Szkołę Podstawową nr 4 w Swarzędzu Mistrzostwa Miasta i Gminy Swarzędz w piłce nożnej klas trzecich, po raz pierwszy zostały rozegrane 5.06.2017 roku. Pierwszym triumfatorem mistrzostw została Szkoła Podstawowa nr 4 w Swarzędzu. Inauguracja wypadła dość okazale. Rozgrywki dostarczyły wiele emocji i niezapomnianych wrażeń. Dlatego też, Dyrekcja SP nr 4 postanowiła kontynuować turniej w kolejnych latach. Drugą edycję mistrzostw dla młodych adeptów piłki nożnej z gminy Swarzędz rozegrano 30.05.2018 roku. W turnieju wzięło udział sześć szkół: SP nr 2 Zalasewo, SP Wierzonka, SP Kobylnica, SP nr 1 Swarzędz, SP Paczkowo i SP nr 4 Swarzędz. Drużyny zostały podzielone na dwie grupy w których rywalizowano systemem każdy z każdym. Następnie odbyła się faza pucharowa, w której zespoły z ostatnich miejsc w swoich grupach stoczyły pojedynek o 5/6 lokatę, drużyny plasujące się na miejscach drugich grały o 3/4 pozycję, a najlepsze teamy w grupach rywalizowały ze sobą o pozycję 1/2.

Organizacją turnieju, selekcją i przygotowaniem zawodników, zajął się tak jak przed rokiem, nauczyciel wychowania fizycznego w SP nr 4 Łukasz Szybaj. „Czwórkę” reprezentowali następujący uczniowie klas trzecich: Piotr Socha, Tymoteusz Czarnota, Igor Pytlik, Kacper Skrzypczak, Marcin Skrzypczak, Maksymilian Chlebowski, Szymon Jędrzejczak, Mikołaj Koszałka, Jakub Jasiński, Kacper Chmielewski i Jakub Zaremba. Przygotowania do rozgrywek uczniów SP 4 zaczęły się wraz z początkiem maja. Przez cały miesiąc miały miejsce regularne treningi pod wodzą, będącego na co dzień trenerem piłkarskim, nauczyciela Łukasza Szybaja. Przez ten czas zespół się zgrywał, ćwiczył różne warianty ustawienia, stałe fragmenty gry, a poszczególni zawodnicy doskonalili swą technikę.  

Młodzi adepci piłki nożnej z SP 4 swój pierwszy mecz na turnieju rozegrali z reprezentacją Szkoły Podstawowej nr 2 z Zalasewa. Początkowo spotkanie przebiegało pod dyktando gości, którzy dość szybko zdobyli bramkę. Jednak wraz z upływem czasu coraz częściej do głosu zaczęli dochodzić gospodarze. Wkrótce padło wyrównanie, po którym mecz „zaczął się od nowa” i dopiero gol zdobyty w ostatnich sekundach, po pięknie wykonanym rzucie wolnym przez Igora Pytlika, dał zwycięstwo „Czwórce”. W swoim drugim pojedynku gospodarze łatwo uporali się z drużyną z Paczkowa, zwyciężając aż 6 do 1. Te wygrane zapewniły podopiecznym Łukasza Szybaja pierwsze miejsce w grupie i możliwość walki o zwycięstwo w całych rozgrywkach.

W finałowym spotkaniu SP 4 zmierzyło się z SP Kobylnica. Szybko stracony gol przez „Czwórkę”, spowodował huraganowe ataki gospodarzy na bramkę Kobylnicy. Wkrótce przewaga jaką uzyskali w polu gracze ze Swarzędza poskutkowała doprowadzeniem do remisu.  Stracony przez gości gol, ożywił nieco ich działania ofensywne i spotkanie stało się wyrównane. Jednak ostateczne słowo należało w tym meczu do podopiecznych Łukasza Szybaja. Bramka zdobyta przez Jakuba Jasińskiego przesądziła losy finału. Tym samym SP 4 Swarzędz pokonując 2 do 1 SP Kobylnica obroniła wywalczony sprzed roku tytuł najlepszej drużyny w gminie.

                                                                                                                                  Ł. Szybaj

hhttps://photos.app.goo.gl/AWFeGWu7YEdkOG752
 Kliknij

Mam 380 lat - Gra Miejska

opublikowane: 3 cze 2018, 23:36 przez Marcin Socha

W dniu 30 maja 2018 roku z okazji 380-lecia miasta Swarzędza, w naszym mieście odbyła się Gra Miejska "Mam 380 lat". Rywalizowały w niej Szkoły Podstawowe z całej gminy Swarzędz. Każda placówka wystawiała dwie drużyny - jedną z klas 4-5 i jedną z klas 6-7, każda maksymalnie po 5 osób, którym towarzyszyli nauczyciele-opiekunowie.
Drużyny z naszej Szkoły wspaniale poradziły sobie z wszystkimi czekającymi na nich zadaniami, takimi jak np. rozpoznawanie narzędzi stolarskich, szyfrowanie, odegranie scenki, zestawianie starych i nowych zdjęć tych samych miejsc w Swarzędzu.

Finał Gry Miejskiej odbył się w Ośrodku Kultury, gdzie zostały rozdane upominki dla wszystkich uczestników. Na końcu wręczono nagrody dla 3 najlepszych miejsc.

Już po chwili mogliśmy radować się ze zwycięstwa naszych drużyn, które łącznie wypracowały naszej Szkole pierwsze miejsce.

Dla zwycięskiej ekipy - Gratulacje

1-10 of 362