Aktualności


Dzień Edukacji Narodowej w "Czwórce"

opublikowane: 19 paź 2019, 11:20 przez Jerzy Kot

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej w SP4 odbył się po raz trzydziesty i jak zwykle przebiegał uroczyście. Spotkanie wszystkich pracowników szkoły i reprezentacji klas miało miejsce 14 X 2019 r. o godz. 14:00 w holu szkoły. Uroczystość prowadzili uczniowie klasy VIIIb Mikołaj Adamczyk i Bartłomiej Waźbiński. W części oficjalnej głos zabrała p. dyr. Elżbieta Wieczorek, nagrodziła ona wyróżniających się nauczycieli oraz  pracowników administracji i obsługi. Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz otrzymali p. Maja Szwanka i p. Jerzy Kot.

Część artystyczną spotkania stanowiło ogłoszenie przez Samorząd Uczniowski wyników plebiscytu przeprowadzonego w szkole we wszystkich klasach. Uczniowie wybierali nauczycieli wyjątkowych w 8 kategoriach. Tytuł „Nauczyciel – Mistrz kartkówek” otrzymała p. Elżbieta Śrama, „Ikona szkoły” p. Tomasz Klepacz. W kategorii „Młody duchem” zwyciężył p. Marcin Kardach, a w kategorii „Zabójca nudy” p. Tomasz Serej. Tytuł „Nauczyciel – oaza spokoju” przyznano p. Mariuszowi Jagodzińskiemu, „Szkolna mama” p. Julicie Sierant, a za „Aniola administracji” uznano p. Katarzynę Wichłacz. Samorząd Uczniowski ustalił również nagrodę „Wszechlaureat” i przyznał ją p. Edwardowi Wawrzyniakowi.

Spotkanie wzbogaciły piosenki wykonane przez uczennice: Nadię Szmyt, Agatę Meyzę, Julię Wolną, Nadię Michalak i Agnieszkę Włodarczyk.

https://photos.app.goo.gl/AeAteUGb4LTpBeVm6

Europejski Dzień Języków Obcych

opublikowane: 18 paź 2019, 11:49 przez Jerzy Kot

            Europejski Dzień Języków Obcych jest to międzynarodowe święto, obchodzone corocznie                    26 września, a jego celem jest promowanie języków obcych.                                                                            Europejski Dzień Języków został ustanowiony wspólnie przez Komisję Europejską i Radę Europy – organizację, która reprezentuje 800 mln Europejczyków z 47 krajów. Dzień ten jest okazją do popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, promowania różnorodności językowej i kulturowej  i zachęcania ludzi w różnym wieku do nauki języków, ponieważ znajomość więcej niż jednego języka pomaga nawiązywać kontakty, ułatwia znalezienie prac i stymuluje rozwój przedsiębiorstw.

W tym wyjątkowym dniu nauczyciele podkreślali znaczenie znajomości języków obcych  we współczesnym świecie, uświadamiali uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam wzajemnie się zrozumieć , przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić.

Z okazji tego święta uczniowie naszej szkoły przygotowali  wystawę prac pod tytułem „Moje ulubione angielskie słowo” – uczniowie klas 1-6 oraz „Moje ulubione niemieckie słowo” – uczniowie klas 7 i 8.

                                                                             

Sylwia Tarasiewicz, Jolanta Iskierska, Nadia Szańca,

Julita Sierant, Joanna Hyża, Karolina Danyluk, Katarzyna Majcher

https://photos.app.goo.gl/kYyaB8kGhzpRsL116

 

                                                                                                                            

                                              

                                                                                                                            

 

„ W ZGODZIE Z NATURĄ”…..

opublikowane: 18 paź 2019, 11:32 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 18 paź 2019, 11:33 ]https://photos.app.goo.gl/CUNuHyFSrgpj5pWE9
Pod takim właśnie hasłem odbyło się spotkanie edukacyjne prowadzone przez p. Sebastiana Staśkiewicza z fundacji „Ratuj ryby” w ramach Wielkopolskiej Kampanii Edukacji Ekologicznej.

Uczestniczyli w nim uczniowie klas czwartych, piątych , szóstych oraz oddziałów edukacyjno-terapeutycznych. Przygotowane eksponaty, oprawa spotkania oraz interesujące rozmowy sprawiły, że nasi  uczniowie wzbogacili swoją wiedzę

w zakresie ichtiologii oraz ekologii systemów wodnych.

Uczestnicząc w tej nietypowej lekcji przyrody przekonali się, że mogą mieć wpływ na stan środowiska wodnego w naszym kraju i poza jego granicami,

a w konsekwencji na stan własnego zdrowia żyjąc w zgodzie z naturą.

 

                                                                                             Faustyna Dunajewska

Dzieciakom czytamy …..

opublikowane: 18 paź 2019, 11:22 przez Jerzy Kot

Wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym człowiekiem -  bajkopisarzem i powieściopisarzem, który z niesamowitą charyzmą włączył się w realizowaną przez Zespoły Edukacyjno – Terapeutyczne Innowację Pedagogiczną :”Rodziców zapraszamy i dzieciakom czytamy”.

Pan Marcin Mortka  - bo o nim mowa, zaprosił  nas do świata swoich ulubionych bohaterów – troli , skrzatów i elfów. Wspólnie z nim przenieśliśmy się w bajkowy świat Tapiego                       i smoków. Z niesamowitą uwagą słuchaliśmy opowieści o nieznanych miejscach i postaciach, które rozbudziły naszą ciekawość. Udowodnił nam, że tak jak nie można określić granicy między morzem, a horyzontem, tak i wyobraźnia może być nieograniczona.  Wystarczy tylko do ręki wziąć książkę i zatopić się w historii jej bohaterów. Zrozumieliśmy, że książka może być tym magicznym przedmiotem, który łączy ludzi, zbliża do siebie i wyzwala podobne emocje zarówno u dorosłych jak i dzieci. Było to pierwsze spotkanie, podczas którego przekonaliśmy się, że czytać i słuchać czytania mogą wszyscy i wszyscy wyniosą z takich spotkań radość i zadowolenie, a wspólne przeżywanie przygód poznawanych bohaterów może być niesamowitym przeżycie.

https://photos.app.goo.gl/CJRyTYNLSjBvR4158

BEZPIECZNY PIES = BEZPIECZNE DZIECKO...

opublikowane: 18 paź 2019, 07:01 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 18 paź 2019, 07:05 ]

PROGRAM PROFILAKTYKI POGRYZIEŃ

FUNDACJI „Pies i Staś”

wystartowaliśmy ... • co dzieci powinny wiedzieć w zakresie kontaktów z psami...
 • głaskać czy nie głaskać ?
 • pytać o pozwolenie pogłaskania czy nie pytać ?
 • jak głaskać, kiedy głaskać , gdzie głaskać ?
 • podchodzić do spotkanego psa, czy nie podchodzić ?
 • jak podchodzić i jak odchodzić od psa?
 • i czy to w ogóle sensowne pytania????

Na te i wiele innych pytań będę odpowiadała wspólnie z pańcią w trakcie najbliższych spotkań z dzieciaczkami.

 • Zagłębimy się w naturę moich ziomków .
 • Będę chciała pokazać, że co psiak to inniejszy charakterek, potrzeby, upodobania , nawyki i przyjemności.
 • Pokażę, że NAS nie warto oceniać po umaszczeniu, wielkości , wpatrzonych oczach czy mitach.

Jestem zwierzątkiem, które tak jak ludziska odczuwa ból, bywa zmęczone, ma zły dnień, może być głodne , spragnione, nie zawsze chce być dotykane, a czasami bardzo chce ... i swoim zachowaniem to pokazuje.

 • Pokażę, że bardzo ważne jest umieć czytać te zachowania , a nie tłumić manifestowanie ich,
 • Postaram się wyjaśnić dlaczego ograniczając nasze możliwości do wyrażania emocji i złego samopoczucia , świadomie możemy prowokować zachowania, które są niepożądane i wcale nie muszą zaistnieć.
 • Wyjaśnię też jak być świadomym opiekunem psów, jak dbać o ich dobrostan
i co pod tym słowem się kryje.

A to wszystko w cyklicznych odsłonach


Urodziny Czwórki - życzenia od najmłodszych

opublikowane: 18 paź 2019, 05:11 przez Arleta Łukasik

 

DROGA SZKOŁO, DZIŚ TWE ŚWIĘTO

KAŻDY DZIEŃ TEN ZAPAMIĘTA

DZIŚ ŻYCZENIA CI SKŁADAMY

BUKIET KWIATÓW JUŻ WRĘCZAMY

PRZYJMIJ OD NAS DZIŚ W PODZIĘCE

NASZE BUZIE UŚMIECHNIĘTE

STO LAT, STO LAT, SZKOŁO MIŁA

NIECHAJ UCZNIÓW CI PRZYBYWA

NIECH SIĘ BAWIĄ I PRACUJĄ

I LAURKI CI RYSUJĄ

NIGDY NIECH NIE BĘDZIE SMUTNA

NASZA KOCHANA CZWÓRKA!!!

 

 

DZIECI ORAZ PANIE

Z INTEGRACYJNYCH ODDZIAŁÓW

PRZEDSZKOLNYCH


https://photos.app.goo.gl/N6Fjw8bebnkddXBh9

Śniadanie w 1a

opublikowane: 13 paź 2019, 09:42 przez Arleta Łukasik

W piątek uczniowie z klasy 1a postanowili sami przygotować sobie śniadanie. Każdy przyniósł „zdrowe” produkty oraz rzeczy potrzebne do przygotowania posiłku. Wszyscy pracowaliśmy z zapałem i na koniec powstały naprawdę pyszne kanapki, które zjedliśmy ze smakiem. Sami zobaczcie jak pracowaliśmy i zajadaliśmy te swoje pyszności.

Ps. My to chyba zostaniemy kiedyś kucharzami !!! 😉


Anna Kolankiewicz 
Agnieszka Czwojdrak
https://photos.app.goo.gl/eAc4AQByWyH13aDR8


Wycieczka do Łubowa

opublikowane: 13 paź 2019, 09:36 przez Arleta Łukasik

W czwartek, 10. października klasa 1a i 3a pojechały do ekologicznego gospodarstwa, które znajduje się w malowniczej dolinie Małej Wełny w Łubowie. Po przyjeździe poznaliśmy ciekawe informacje
o gospodarstwie. Następnie podzielono na dwie grupy. Klasa 3a poszła na pole zbierać ziemniaki, a my zostaliśmy z panią gospodynią, która opowiadała o jesiennych warzywach, a my podawaliśmy ich nazwy. Na koniec wspólnie udało nam się wyrecytować wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” wskazując przy tym odpowiednich warzywnych bohaterów. Po takiej lekcji trochę zgłodnieliśmy, więc udaliśmy się na śniadanie. Zjedliśmy je wspólnie z klasą 3a, która właśnie wróciła z pola. Po śniadaniu była zmiana- starsi koledzy zostali na lekcji z panią gospodynią, a my z panem gospodarzem poszliśmy na pole. Tu każdy mógł wykopać ziemniaki przy pomocy motyki. Potem zobaczyliśmy mniej pracochłonny sposób wydobycia tych warzyw za pomocą kopaczki. Po tak wyczerpującej pracy wróciliśmy do gospodarstwa, gdzie oglądaliśmy i karmiliśmy kury, konie i kozy oraz mogliśmy pobawić się z uroczymi pieskami
😉W tym czasie z części naszych zbiorów przygotowano pieczone ziemniaki, które jedliśmy ze smakiem z pysznym gzikiem.

Wycieczka bardzo nam się podobała i mimo pochmurnej pogody wszyscy wróciliśmy szczęśliwi
 i zadowoleni do Swarzędza. 

 Panie z klasy 1a i 3a

https://photos.app.goo.gl/yADYzuHQMLUgDmte8

 

Dzień Chłopca w klasie 1b i 1c

opublikowane: 13 paź 2019, 09:17 przez Arleta Łukasik

W poniedziałek 30 września 2019 roku z okazji Dnia Chłopca uczniowie klasy 1b i 1c wspaniale bawili się na największym placu zabaw w Poznaniu: „Fabryce Śmiechu Michałek”. Do dyspozycji dzieci były baseny
z piłeczkami, trampoliny, zjeżdżalnie, tor zjazdowy, ścianki wspinaczkowe. Na czteropiętrowej konstrukcji, czekały na nich kolejne atrakcje: ruchome kładki i mosty, obrotowe ściany czy labirynty. A to jeszcze nie wszystko!
Moc emocji dostarczył również dmuchany tor przeszkód i gry interaktywne.
To była fantastyczna zabawa, dzięki której pierwszoklasiści mogli  zintegrować się, aktywnie i wesoło spędzić czas oraz kształtować umiejętność współdziałania w grupie rówieśniczej.  W „Michałku” po prostu nikt się nie nudził,a mnogość atrakcji do wyboru zachęcało uczniów do odbycia pasjonującej przygody!

  Jolanta Dębska                                                                                                                     
  
Leonarda Leżańska                                                                                                                     
  
Danuta Hernacka     
  Kinga Zając

  

https://photos.app.goo.gl/GHgTy3VXsyULvKJM9
                       


NIESAMOWITE SPOTKANIE....

opublikowane: 3 paź 2019, 04:40 przez Jerzy Kot

        21.09.19 uczniowie klas specjalnych, panie dyrektor , nauczyciele i panie pomoce uczestniczyli w spotkaniu z człowiekiem wielkiego serca, Mariuszem  Sekurackim. Dzięki jego zaangażowaniu możliwe było dofinansowanie wyjazdu dzieci z oddziałów zet pod koniec maja  na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej i Obozu Artystycznego w Kudowie-Czermnej. Pan Mariusz mieszka i pracuje w Anglii.Przez szereg lat mieszkał w Polsce. W ubiegłym roku pozyskał kilkadziesiąt komputerów przeznaczonych do recyklingu, naprawił je i sprzedał wśród pracowników firmy Amdocs. Pozyskane pieniądze przekazał na dofinansowanie wycieczek.
       Pan Mariusz to przykład człowieka o ogromnym sercu, otwartym na potrzeby innych.
Dziękujemy!
https://photos.app.goo.gl/aJS4pkd2kaWHKTJf8

      

1-10 of 482