Aktualności


Katyń - Ocalić od zapomnienia PODSUMOWANIE PROJEKTU 2016/2017 I WYJAZDU DO ROSJI W DNIACH 12-17.04.2018

opublikowane: 26 cze 2018, 08:50 przez Jerzy Kot

PODSUMOWANIE PROJEKTU 2016/2017 I WYJAZDU DO ROSJI W DNIACH 12-17.04.2018

W piątek 15 czerwca 2018 roku,  w SP4 w Swarzędzu roku odbyła się wieczornica poświęcona podsumowaniu projektu „Katyń - Ocalić od zapomnienia” oraz wyjazdu do Rosji reprezentantów naszej szkoły na „XII Marsz Pamięci” do Katynia.

 W wieczornicy wzięli udział zaproszeni goście Wicekurator  Oświaty w Poznaniu Zbigniew Talaga, Drugi Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Tomasz Zwoliński, uczniowie delegowani na wyjazd do Rosji wraz z rodzicami,  reprezentanci rodziny bohatera katyńskiego z naszej małej ojczyzny pana ppor. Tadeusza Majchrzaka, a także nauczyciele realizujący projekt.

Zaproszonych gości powitała Pani Dyrektor Elżbieta Wieczorek. W krótkim słowie wprowadziła gości  w nastrój i tematykę spotkania, skłaniając wszystkich do pochylenia się nad bardzo trudną kartą historii łączącej Polaków i Rosjan związanej z katyńską zbrodnią.  W osobistej refleksji wyraziła swoje wrażenia z pobytu w miejscu bestialskiego mordu dokonanego w Katyniu. Następnie zaprosiła gości do obejrzenia prezentacji ukazującej najwymowniejsze miejsca – symbole związane z Golgotą Wschodu, a także z katastrofą smoleńską. 

W prezentacji zostały przedstawione efekty działań wynikające z zadań projektu, a także najważniejsze punkty wyjazdu uczniów do Rosji. Relacja sześciu uczniów SP4 biorących udział w wyjeździe, pełna wzruszeń i głębokich przeżyć, utwierdziła odbiorców w przekonaniu, co do bardzo wysokiego poziomu ich wiedzy i dojrzałości emocjonalnej. Ich wypowiedzi, a także postawa widoczna w fotorelacji ukazywały podniosłość i wyjątkowość tamtych chwil, a także wysoki poziom świadomości historycznej oraz duchowej kultury naszych uczniów. Wspomnienia uczestników pełne patetycznych słów i nieskrywanego wzruszenia, a także pełne ciszy,  wywołały w uczestnikach wieczornicy  niepowtarzalne emocje i wprawiły w głęboką zadumę.  

Także Pan Wicekurator, podzielając  głębokie emocje uczniów, wspominając swój pobyt na XI Marszu Pamięci, potwierdził wyjątkowość i niepowtarzalny klimat panujący na nieludzkiej ziemi, Pan Wiceburmistrz, odwołując się do prezentacji, przyznał jak ważną sprawą jest pielęgnowanie przeszłości, nawet tej najsmutniejszej i najtragiczniejszej, w celu budowania przyjaźni i dobra sąsiadujących ze sobą narodów – Polski i Rosji.

Po wystąpieniach gości, wszyscy przeszli na I piętro w szkole, by uczestniczyć w odsłonięciu kącika pamięci poświęconego ppor. Tadeuszowi Majchrzakowi. Uroczystego odsłonięcia dokonali – Wicekurator  i krewna pana Tadeusza Majchrzaka – pani Katarzyna Rau.  Następnie wszyscy w uroczystym Spacerze Pamięci przeszli na miejsce poświęcone lokalnym bohaterom, którzy zginęli z ręki oprawców NKWD w Katyniu. Tam, pod symbolicznymi Dębami Pamięci złożono kwiaty i zapalono Znicze Wdzięczności naszym wielkim bohaterom. Po powrocie do szkoły był czas na chwilę rozmowy i dzielenia się trudnymi wrażeniami z historycznego wyjazdu oraz wymiany myśli związanych z przygnębiającą historią polskich bohaterów, którzy za naszą ojczyznę stracili swoje młode życie w katyńskim lesie.

Zapewne wszystkie działania związane  z realizacją i podsumowaniem projektu oraz wyjazdu przyczynią się do tego, że kolejne, młode pokolenia Polaków i Rosjan, pielęgnując pamięć i świadomość historyczną obojga narodów,  ocalą Katyń od zapomnienia.

Film z YouTube

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA PREZENTACJI Z WYJAZDU DO ROSJI
https://photos.app.goo.gl/S5rbAMnGXBM2eJ1fA

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA GALERII...WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W KLASACH 1-7

opublikowane: 26 cze 2018, 08:09 przez Jerzy Kot

https://photos.app.goo.gl/NxaCBGXbgAKWVAUx9
ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA GALERII...WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W KLASACH ZET

opublikowane: 26 cze 2018, 07:47 przez Jerzy Kot

https://photos.app.goo.gl/WnehfhrJb8qwKggV6
ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA GALERII...WYSTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE

RAJD SZKOLNY 20 CZERWCA

opublikowane: 26 cze 2018, 07:42 przez Jerzy Kot

 

20 czerwca br. dla uczniów naszej szkoły odbył się rajd szkolny. Przy pięknej pogodzie, ok  600 uczniów pokonywało trasę rajdu oraz uczestniczyło w zadaniach ruchowych na boiskach. Uczniowie musieli wykazać się zręcznością, szybkością oraz precyzją ruchów. Podczas przemarszu w okolicach jeziora swarzędzkiego uczniowie byli odpytywani przez swoich wychowawców z zagadnień zdrowotnych, a także ze znajomości twórczości naszego patrona Jana Brzechwy. Wszyscy uczniowie doskonale poradzili sobie z przygotowanymi zadaniami, integrowali się z rówieśnikami, przestrzegali wszystkich ustalonych zasad.

 

 

Wszystkim uczestnikom rajdu gratulujemy

i dziękujemy za zaangażowanie!

 

 

 

                                                                  Agnieszka Ewertowska

WIĘCEJ W ZAKŁADCE PROMOCJA ZDROWIA

 

Doświadczenia fizyczno - chemiczne dla uczniów klas młodszych.

opublikowane: 24 cze 2018, 09:12 przez Arleta Łukasik   [ zaktualizowane 24 cze 2018, 09:14 ]


https://photos.app.goo.gl/KndxFNrZjXA6Bebt7
Kliknij

Dzień Kibica w SP4

opublikowane: 24 cze 2018, 09:09 przez Arleta Łukasik

19 czerwca z inicjatywy samorządu szkolnego wspólnie przeżywaliśmy zbliżającą się sportową rywalizację eksponując barwy narodowe.

XVIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny klas trzecich

opublikowane: 24 cze 2018, 08:39 przez Arleta Łukasik

25 maja 2018 r. odbył się XVIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny klas III zorganizowany już po raz kolejny przez panią Jadwigę Bartczak, Panią Elżbietę Śramę i Panią Leonardę Leżańską. W tym roku w konkursie wzięły udział reprezentacje czterech szkół : SP - 1, SP - 4, SP - 5 i SP - Kobylnica. I miejsce w rywalizacji indywidualnej zajęły: Antonina Maj z Czwórki i uczennica z Kobylnicy,  II miejsce  uczeń z SP - 1, a III miejsce uczeń z SP - 5. W rywalizacji zespołowej zwyciężyła drużyna z Kobylnicy, II miejsce SP -  5, a III SP - 4. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły, a pyszny tort jedliśmy dzięki Piekarni M.R.K. Jankowscy. 

tekst J. Bartczak 
zdjęcia T. Jędrzejczak
https://photos.app.goo.gl/Ujbut3rx2ehHSNHu7
Kliknij

I Memoriał im. Zenona Baranowskiego

opublikowane: 14 cze 2018, 13:57 przez Jerzy Kot

I Memoriał im. Zenona Baranowskiego

 

         W piątek 8 czerwca na stadionie Miejskim w Swarzędzu odbył się I Memoriał im. Zenona Baranowskiego. Olimpijczyka, który był mieszkańcem gminy Swarzędz, stolarzem, związany z Unią Swarzędz.  To właśnie na jego cześć zorganizowano memoriał, podczas którego dzieci i młodzież szkolna rywalizowali w konkurencjach biegowych.

Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów z klas 4-7:  Klaudia Karpińska, Aleksandra Pawlik, Olga Nowakowska, Emilia Kot, Marta Przybylak, Oliwia Janicka, Aniela Filip, Marianna Wilanowska, Zuzanna Król, Tomasz Kominek, Filip Adamczyk, Filip Żmuda, Wiktor Jastrzębowski, Oskar Jerzyński.

Uczniowie rywalizowali na dystansach od 60m do 300m. Na koniec reprezentacje szkół uczestniczyły w sztafecie 10x100m. Nasza szkoła znalazła się tuż za podium zdobywając IV miejsce.

 

Zdobyte miejsca na podium w klasyfikacji indywidualnej:

                            1 miejsce Oliwia Janicka

                            2 miejsce Klaudia Karpińska

                            2 miejsce Aleksandra Pawlik

                            2 miejsce Filip Żmuda

   Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

                                                                  Agnieszka Ewertowska

                                                                  Iwona Kwiatkowska - Noculak

Więcej zdjęć w zakładce Promocja zdrowia


                           

 

 

 

 

Wycieczka kl. 2c i 2d do Biskupina i Wenecji

opublikowane: 11 cze 2018, 22:16 przez Marcin Socha

7 czerwca 2018r uczniowie klasy 2c i 2d wraz z opiekunami wybrali się na pełną wrażeń wycieczkę do Biskupina i Wenecji.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania osady w Biskupinie, która zbudowana została ok. VIII wieku p.n.e. Poznaliśmy dzieje powstania pradawnej osady oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie osadników. Niektórzy byli zdziwieni faktem, że ludzie mieszkali w chatach razem ze zwierzętami czy sypiali na prymitywnych łożach wyściełanych sianem. Mieliśmy również okazję obejrzeć narzędzia, którymi posługiwali się przodkowie, a także posłuchać ciekawych opowiadań o zwyczajach i tradycjach panujących w osadzie.

 

Kolejnym punktem programu był udział w warsztatach dydaktycznych „Łowiectwo pradziejowe”, podczas których dowiedzieliśmy się o roli i metodach polowania w pradziejach. W ramach praktycznej demonstracji zobaczyliśmy, w jaki sposób rozpalano ogień i jak przebiegała obróbka krzemienia, z którego wykonywano narzędzia. Dowiedzieliśmy się także o przydatności takich narzędzi i ich szerokim zastosowaniu. Na zakończenie warsztatów odbył się kursu łucznictwa pradziejowego, podczas którego mieliśmy okazję strzelać z profesjonalnego łuku i skorzystać ze wskazówek jedynego w Polsce krzemieniarza.

 

Niezwykłą atrakcją był także rejs statkiem „Diabeł Wenecki” po Jez. Biskupińskim i wyjątkowa okazja do podziwiania rezerwatu archeologicznego z zupełnie innej perspektywy.

 

W trakcie naszej wycieczki mieliśmy również czas na zakup pamiątek, zabawę, smaczny obiad i pyszne lody!!!

 

Najedzeni i wypoczęci wyruszyliśmy na podbój Wenecji. Dotarliśmy tam zabytkową kolejką, co było niezapomnianym przeżyciem! Wenecja oferuje turystom swoje dwa skarby: Zamek Diabła Weneckiego i Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Poznaliśmy legendę Zamku „Diabła Weneckiego” i obejrzeliśmy eksponaty w Muzeum Kolejki Wąskotorowej, gdzie mieliśmy wyjątkową okazję zajrzeć do wszystkich zakamarków prezentowanych tam kolejek i innych maszyn. Z żalem opuszczaliśmy to miejsce!

 

Bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia oraz wspaniałe pamiątki wróciliśmy szczęśliwi z tej niesamowitej podróży w czasie!

 

Uczniowie klasy 2c i 2d z wychowawczyniami p. L.Leżańską i p.J.Dębską

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię


Dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych

opublikowane: 11 cze 2018, 22:10 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 11 cze 2018, 22:10 ]

W czwartek 7 czerwca klasy I B i I C uczyły się udzielania pierwszej pomocy pod kierunkiem pana Grzegorza Polaka,  który jest pracownikiem  Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, a prywatnie rodzicem byłego ucznia naszej szkoły. Wszystkie dzieci rozumiały wagę tematu i z przejęciem słuchały, zadawały istotne pytania i wykonywały prezentowane czynności. Po zakończeniu zajęć uczniowie i uczennice potrafili sformułować komunikat wzywający na pomoc służby ratunkowe, potrafili sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i znali czynności ratujące życie. Dzieci otrzymały również upominek w postaci książeczki utrwalającej zasady bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach. 

     Za ciekawe i bardzo potrzebne zajęcia serdecznie dziękujemy.

Katarzyna Bednarek Izabela Matela

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię

1-10 of 369