Aktualności


ZNICZE PAMIĘCI DLA POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

opublikowane: 10 gru 2018, 02:23 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 10 gru 2018, 02:24 ]

Dnia 5 grudnia 2018 roku uczniowie SP4 z klas IV-VIII w ramach jednego z zadań projektowych zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. Znicze pamięci dla powstańców wielkopolskich. Czytali wspomnienia powstańców ukazujące rzeczywistość, w której przyszło im żyć w roku 1918. Z powstańczych wspomnień wyłoniły się trzy obrazy – uroczyste powitanie Ignacego Paderewskiego w Poznaniu przed hotelem Bazar, tragiczny los uczniów krzywdzonych i karanych przez niemieckiego kierownika szkoły, bohaterska postawa małego Antka, który w powstańcu znalazł przyjaciela.  Podczas występów uczniowie oddali hołd przywódcom powstania wielkopolskiego oraz cichym bohaterom. Uroczyście wniesione plakaty ukazywały wizerunki powstańców, w tym pradziadków i krewnych uczniów naszej szkoły. Na zakończenie uczniowie zapalili znicze pamięci, które są wymownym symbolem długu wdzięczności nowych pokoleń Wielkopolan, które w 100. rocznicę powstania wskrzeszają bohaterów naszego regionu. Zapewne ta nietypowa lekcja patriotyzmu zostanie zapamiętana przez uczniów klas VII – VIII, którzy byli odbiorcami montażu.

Dorota Świątek

Aleksandra Scheller


https://photos.app.goo.gl/YGWgTsT3nrFyhRKt9

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię


Gminny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II

opublikowane: 10 gru 2018, 02:18 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 10 gru 2018, 02:25 ]

25 listopada 2017 roku  po raz kolejny odbył się w naszej szkole  Gminny Konkurs Wiedzy
o św. Janie Pawle II. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat życia i nauczania św. Jana
Pawła II.

Naszą szkołę reprezentowały Teresa Graj oraz Zofia Brzezinska
W jury zasiedli p. dyr. Agnieszka Ewertowska, p. Maria Boniecka, p. Ewa Malicka oraz ks. proboszcz
Dariusz Salski.

1 miejsce 
2 miejsce Szkoła Podstawowa nr 1zajęła Szkoła Podstawowa z Kobylnicy
3 miejsce ex aequo Szkoła Podstawowa z Wierzonki oraz przedstawiciele naszej szkoły
Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie, wszyscy uczniowie zaprezentowali ogrom wiedzy.
Różnice punktowe między miejscami były minimalne. Po zakończeniu konkursu wszyscy uczestnicy
wraz z opiekunami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, na którym oczywiście nie mogło
zabraknąć „ Papieskich kremówek”.
  


NOC PRZYSZŁYCH NAUKOWCÓW DLA KLAS 0 - III

opublikowane: 27 lis 2018, 10:23 przez Arleta Łukasik   [ zaktualizowane 27 lis 2018, 10:29 ]


     23 listopada 2018r. odbyła się 8. edycja Nocy Przyszłych Naukowców w SP 4 dla uczniów klas 0 – III.  Impreza, której celem jest inspirowanie i zaciekawianie nauką uczniów. Tego dnia od 18.00 do 20.30 w 14 salach lekcyjnych powstały pracownie naukowe, w których uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów „0” wykonywali doświadczenia chemiczne i fizyczne, obserwowali pokazy eksperymentów i próbowali je wyjaśniać, poznawali sposoby komunikacji zwierząt, nawiązywali łączność radiową ze światem, a nawet budowali kometę. Zajęcia prowadzili nauczyciele naszej szkoły i goście specjaliści i hobbyści z różnych dziedzin nauki – prawdziwi pasjonaci popularyzacji nauki. To dzięki nim uczestnicy wydarzenia mogli doświadczać i przeżywać radość ze swoich pierwszych odkryć naukowych.

     W imprezie brało udział 190 uczniów z klas 0, I, II i III pod opieką swoich wychowawczyń, 30 osób prowadzących zajęcia i 20 wolontariuszy – uczniów szkół ponadpodstawowych, pełniących funkcje asystentów, czasem także prowadzących zajęcia.

     Sprawna organizacja tak dużego przedsięwzięcia była możliwa dzięki aktywnej pomocy   rodziców z klas uczestniczących w imprezie, którzy podjęli się wykonywania tych zadań, które akurat były potrzebne.

     W imieniu uczniów dziękujemy za współpracę wszystkim osobom prowadzącym zajęcia, rodzicom pomagającym na różne sposoby i wychowawczyniom uczestniczących klas.

Katarzyna Bednarek  Jolanta Dębska  Izabela Matela  Anna Zgórecka   

https://photos.app.goo.gl/yzGa1x3X9QbRaxfHA
  Kliknij , aby otworzyć galerię

Brzechwolandia

opublikowane: 26 lis 2018, 00:13 przez Marcin Socha   [ zaktualizowane 26 lis 2018, 00:13 ]

W czwartek, 22.listopada uczniowie klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami, wybrali się do Centrum Kultury w Suchym Lesie na przedstawienie teatralne pt. "Brzechwolandia". Spektakl w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia, był okazją do poznania mniej popularnych i przypomnienia sobie znanych wierszy Jana Brzechwy, takich jak: "Leń", "Skarżypyta", "Samochwała", "Atrament", "Globus". Dzięki  wizycie w niezwykłej krainie zwanej "Brzechwolandią", dzieci mogły przenieść się w barwny świat pełen radości, marzeń i muzyki. Postacie z wierszy przypomniały  także o właściwym  zachowaniu w domu, w szkole i na podwórku.

Udział w spektaklu był wielkim przeżyciem, szczególnie dla najmłodszych dzieci i zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci.

 
kliknij na zdjęcia, aby zobaczyć galerię

Anna Kolaniewicz
Agnieszka Czwojdrak
Danuta Hernacka
Natalia Brząkała

Niesamowite warsztaty decoupage

opublikowane: 24 lis 2018, 09:50 przez Jerzy Kot

23.11.2018r. w "Swarzędzkiej Czwórce " odbyły się warsztaty decoupage dla dzieci i rodziców z klas specjalnych. Pani Monika Ludwiczak wraz z córką Nataszką  wprowadziły w arkana tej sztuki zdobniczej uczestników warsztatów,dzieci, mamy, i tatusiów. Przy okazji świetnej zabawy przygotowano szereg ozdób świątecznych, przeznaczonych na szkolny kiermasz świąteczny. Wielkie dzięki Moniko za serce wspaniałą atmosferę i profesjonalne przeprowadzenie warsztatów.
https://photos.app.goo.gl/RtfYyZxk5WUbizyaA

Akademia z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa

opublikowane: 21 lis 2018, 21:31 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 22 lis 2018, 20:53 ]

W sobotnie przedpołudnie 17.11.2018 roku w holu szkoły miało miejsce niecodzienne wydarzenie.Po raz kolejny odbyła się akademia z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa.Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz wojewódzkich , lokalnych , dyrekcja szkoły i krwiodawcy z terenu całej wielkopolski.Od kilku lat tradycją tej uroczystości jest prowadzenie jej przez uczniów naszej szkoły , oraz koncert piosenek i pieśni w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych organizowanych przez "Czwórkę". W tym roku z racji 100.Lecia Odzyskania Niepodległości , były to pieśni patriotyczne.W niejednym oku uczestników akademii zakręciła się łza wzruszenia.
A nasi uczniowie po raz kolejny mieli możliwość bezinteresownie ofiarować swoja wrażliwość , talent dla innych ludzi.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości...Wystarczy kliknąć w zdjęcie.
fot. J Kot
https://photos.app.goo.gl/bm8new2XdAKjcDMQ9

„100 kwiatków na 100–lecie”

opublikowane: 21 lis 2018, 20:59 przez Jerzy Kot

Jednym z zadań wykonanych przez klasy 0 – III w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była prezentacja prac plastyczno-technicznych w barwach narodowych oraz przygotowanie gazetek tematycznych. Klasy Ib, IIb, IIc, IIIa, IIIb, IIIc i IIId włączyły się w akcję „100 kwiatków na 100–lecie” i wykonały piękne przestrzenne, kwiatowe kompozycje. We wszystkich salach i na korytarzach pojawiło się również wiele innych patriotycznych akcentów.

 

Jolanta Dębska

https://photos.app.goo.gl/pNdH5vEU5K45PUyF6

POLSKA od A do Z

opublikowane: 19 lis 2018, 20:48 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 21 lis 2018, 13:57 ]

W ramach obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w szkole konkurs  POLSKA od  A do Z. Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV – VIII. Od 15 października, w każdy poniedziałek odpowiadali pisemnie na pytania sprawdzające znajomość polskich legend, jezior, rzek, gór oraz postaci sławnych Polaków.  Okazało się, że uczniowie Czwórki mają szeroką wiedzę, więc poprawnych odpowiedzi było bardzo dużo. Drogą losowania Pani Wicedyrektor Agnieszka Ewertowska wyłoniła zwycięzców. Oto oni:

     Filip Adamczyk                               8 c

     Wiktor  Jastrzębowski                     5 d          

     Michał  Karolczak                           5 d                         

     Błażej Kosewski                              6 e

      Emilia Małecka                              6 e

     Zofia Brzezińska kl.                        5d

      Antosia Olejnik                              8 c

      Kinga Sękowska                             6 e

      Max Sępień                                     7 b

      Paweł Świątek                                 8 c

      Natan Tomaszewski                        5 d

      Filip Żmuda                                     5 d

 

     GRATULUJEMY  !!

 

https://photos.app.goo.gl/jrVT9DdiJoSpoiPj8

Konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma”

opublikowane: 18 lis 2018, 05:00 przez Jerzy Kot

W ramach obchodów 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas 0 - III oraz oddziałów edukacyjno-terapeutycznych wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Orzeł Biały – nasza duma”. Wszystkie wykonane prace były bardzo pomysłowe i oryginalne. Różnorodność użytych materiałów, ciekawa interpretacja tematu oraz wyjątkowe walory artystyczne prac sprawiły, że organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkich uczestników. Gratulujemy!

 

Jolanta Dębska

Agnieszka Czwojdrak

https://photos.app.goo.gl/VDJMd4Jyuqi6orb48


V Gminny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej – 100 lat na skrzydłach wolności.

opublikowane: 15 lis 2018, 12:45 przez Jerzy Kot   [ zaktualizowane 16 lis 2018, 01:33 ]

`Dnia 14.11.2018r. w naszej szkole odbył się V Gminny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej – 100 lat na skrzydłach wolności. W zmaganiach finałowych wzięło udział 19 uczestników ze szkół swarzędzkich. Poziom występów artystycznych był wysoki. Uczniowie deklamowali poezję patriotyczną z okresu wojny i współczesną. We wszystkich prezentacjach pobrzmiewało echo historii naszej ukochanej Ojczyzny. Ambitna realizacja recytacji utworów o biało-czerwonej, niezłomnej i niepodległej Polsce urzekała słuchaczy. Ogólny wyraz artystyczny, ekspresja werbalna, modulacja głosu i ożywiona gestykulacja poruszały najgłębsze struny duszy i unosiły nie tylko wykonawców, ale i odbiorców na skrzydłach wolności. To było piękne wydarzenie artystyczne, które wpisuje się w realizację działań edukacyjno- kulturowych mających na celu godne uczczenie 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez młodych patriotów miasta i gminy Swarzędz. Występ recytatorów utwierdza nas w przekonaniu, że warto promować młode talenty opiewające chwałę i potęgę 100 – letniej Niepodległej, aby Polska wciąż żyła i  nie zginęła!

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za dostarczenie nam głębokich  wrażeń artystycznych, a zwycięzcom gratulujemy.

Składamy serdeczne gratulacje zwłaszcza uczennicom naszej szkoły, które okazały się najlepszymi recytatorkami: Julii Trząsalskiej - za zajęcie I miejsca, Nadii Szmyt-za zajęcie II miejsca w pierwszej kategorii wiekowej i Zofii Ewertowskiej - za zajęcie I miejsca w drugiej kategorii wiekowej.

- organizatorzy
https://photos.app.goo.gl/MJt5pBwJMNySVEf77

1-10 of 412